Jak powinna być oznakowana autostrada?

Jak powinna być oznakowana autostrada?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Autostrada to droga publiczna o ograniczonej dostępności, która przeznaczona jest do ruchu pojazdów samochodowych. Musi ona posiadać minimum dwie jednokierunkowe jezdnie, które są trwale od siebie rozdzielone. Zgodnie z przepisami prawa każda autostrada musi być też odpowiednio oznakowana, aby każdy kierowca wiedział kiedy na nią wjeżdża oraz kiedy ją opuszcza. Jest to istotne głównie ze względu na zasady ruchu drogowego, jakie obowiązują tylko na niej.

Zasady znakowania autostrad

Każda autostrada musi być oznaczona znakiem D-9 przedstawiającym biały wiadukt przebiegający nad dwoma białymi jezdniami na niebieskim tle, który oznacza początek lub kontynuację jazdy po niej. Na stronie https://www.matech.com.pl/pl/znak-d-9-autostrada-i-generacja można sprawdzić, jak dokładnie on wygląda. Pod tym znakiem może być dodatkowo umieszczona tabliczka T-1a informująca o odległości od początku autostrady oraz tabliczka T-28 oznaczająca, że za przejazd danym odcinkiem pobierana jest opłata. Wszystkie drogowskazy, jakie umieszczane są na autostradach mają niebieskie tło.

Po autostradzie mogą poruszać się wyłącznie pojazdy, które są w stanie osiągnąć prędkość wynoszącą minimum 40 km/h. Maksymalna dopuszczalna prędkość to 140 km/h. Na tego rodzaju drodze nie można zawracać, zatrzymywać się lub cofać. Numeracja autostrad jest spójna z numeracją sieci dróg krajowych. Budowane są bowiem równolegle do nich i po oddaniu ich do użytku przejmują ich numery, a przed konkretnym oznaczeniem dodawana jest litera A.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*