Do czego służą termowizory i w jakich dziedzinach mogą okazać się przydatne?

Do czego służą termowizory i w jakich dziedzinach mogą okazać się przydatne?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Noktowizory to urządzenia, które do prawidłowego działania wymagają choćby minimalnej ilości światła. Alternatywą dla tego rodzaju sprzętu są termowizory, które mogą działać w kompletnych ciemnościach. Dynamiczny rozwój technologii termowizyjnej sprawia, że znajduje ona coraz szersze zastosowanie.

Sposób działania urządzeń termowizyjnych

Zgodnie z obowiązującą definicją termowizory to urządzenia optoelektroniczne, wykorzystujące promieniowanie podczerwieni. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego czujnika możliwe jest analizowanie temperatury otoczenia i wykrywanie obiektów, które generują większe ilości ciepła, np. zwierząt lub ludzi. Wśród urządzeń dostępnych w sklepach na wyróżnienie zasługuje termowizor InfiRay. To niewielki sprzęt, który zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu w każdych warunkach.

Zastosowanie technologii termowizyjnej

Technologia termowizyjna jest powszechnie wykorzystywana przez żołnierzy i służby graniczne. Dzięki niej możliwe jest wykrycie osób, które nie mają upoważnienia do przebywania na określonym terenie. Tego rodzaju sprzęt jest niezwykle przydatny podczas polowań. Urządzenia te sprawdzają się także w czasie akcji ratowniczych. Analiza temperatury otoczenia to najprostszy sposób na wykrycie osób, które zaginęły w lesie, zostały porwane przez lawinę lub znajdują się pod gruzami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*