Wypływamy na szerokie wody – w jakie akcesoria powinno się zaopatrzyć?

Wypływamy na szerokie wody – w jakie akcesoria powinno się zaopatrzyć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żeglowanie na otwartej wodzie wiąże się przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa i możliwości szybkiego eliminowania niespodziewanych awarii oraz uszkodzeń. Pogoda na morzu, czy w pobliżu dużych jezior może być nieprzewidywalna, co wpływa zarówno na ludzi, jak i jednostkę pływającą. Dlatego podczas żeglugi konieczne jest odpowiednie zaopatrzenie.

Elementy ubioru i ochrony zdrowia

Każda osoba przebywająca na statku czy jachcie powinna posiadać odpowiedni ubiór. Może się on różnić w zależności od pogody, ważne jednak, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. W ciepłe dni mogą to być krótkie spodenki i podkoszulek. Nie obędzie się jednak bez kamizelki asekuracyjnej a także czapki z daszkiem. Pierwsze ochroni nas przed utonięciem, a drugie przed słońcem. Gdy jest zimno, lub zbiera się na deszcz to podstawowym wyposażeniem jest wytrzymała i nieprzemakalna kurtka lub sztormiak, do nabycia np. na stronie https://www.szopeneria.pl/pl/c/Kurtki%2C-sztormiaki/451. Innymi niezbędnymi częściami garderoby będą także długie spodnie z wytrzymałego i nieprzepuszczającego wody materiału, nieprzemakalne buty i ciepła czapka.

Akcesoria pokładowe

Jeżeli chodzi o sam jacht to on również musi być wyposażony w detale zapewniające ochronę zdrowia i życia. Będą to głównie wąsy i linki bezpieczeństwa, liny cumownicze. Nie można też zapomnieć o knadze, które wszystkie razem posłużą do unieruchamiania jachtu i żagli. Oprócz tego przydadzą się boje, zgodne z normami kotwice, czy okucia pokładowe. Aby zapobiegać awariom i być w stanie szybko doprowadzić jacht lub łódź do sprawności, wypływając na szerokie wody powinniśmy zaopatrzyć się w miernik, zapasowe śrubki, przewody, a także latarkę, najlepiej czołówkę. Wszystko to powinno pomóc nam spędzić czas a wodzie dobrze i bezpiecznie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*