Odpowiednie obuwie – uniknij urazów podczas biegania

Odpowiednie obuwie – uniknij urazów podczas biegania
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jedną z największych niedogodności podczas biegu są urazy i kontuzje. Ich przyczyny mogą być różne, ale są nieodłącznym elementem treningu. Mogą być wynikiem upadku czy potknięcia, ale także intensywnego treningu ponad możliwości biegacza. Istnieje też trzecia możliwość, którą są źle dobrane buty.

Bez względu na intensywność treningu, nawet zwykła popołudniowa przebieżka może być udręką i wiązać się z dużym bólem. Źle dobrane obuwie jest niewygodne, obciera stopę i przeszkadza, zniechęcając do dalszego treningu. Przy wyborze można skorzystać z pomocy specjalisty, ale również samemu wybrać odpowiednie obuwie. Podstawową zasadą jest wygoda i to nią powinien kierować się biegacz, szczególnie początkujący.

3 podstawowe zasady kupowania obuwia treningowego

Dobre buty do biegania są komfortowe i ograniczają ryzyko powstania urazu. Jednak poza wygodą należy uwzględnić też inne elementy. Pierwszą z nich jest typ stopy, który zależy od jej ułożenia względem podłoża. Wyróżnia się tutaj stopę neutralną, pronującą i supinującą. Drugą ważną zasadą jest dopasowanie obuwia treningowego do podłoża. Do biegu po twardej powierzchni sprawdzą się najlepiej buty o większej stabilizacji, natomiast do nierównego terenu te, które oferują lepszą przyczepność. Ostatnim elementem jest rozmiar obuwia i pora jego zakupu. Buty do biegania kupuje się po południu, kiedy stopy są zmęczone i obrzmiałe.

Zwykle po zakupie buty trzeba rozchodzić, ale nie w tym przypadku. Obuwie do biegania musi być gotowe do użytku od pierwszej chwili. Przykładowe pary obuwia treningowego można znaleźć np. pod adresem https://www.runshop.pl/buty-treningowe,c220.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*