Jakie paliwo wybrać do swojego urządzenia opałowego?

Jakie paliwo wybrać do swojego urządzenia opałowego?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okazuje się, że ogrzewanie domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej pochłania aż 70 proc. rocznych wydatków na utrzymanie gospodarstwa domowego. Koszty te zależą od kilku czynników. Nie tylko od materiału opałowego, ale także standardu izolacyjności cieplnej czy sprawności systemu grzewczego. Nikogo nie dziwi zatem fakt, że podejmując decyzję o materiale opałowym, bierzemy również pod uwagę jego wartość. Na szczęście coraz częściej rozważane są także kwestie ekologiczne, ponieważ spalanie paliw kopalnych odpowiada nawet za 70 proc. emisji gazów cieplarnianych. Konsekwencje tego stanu rzeczy są wszystkim dobrze znane.

Na co się zdecydować?

Dochodzi jeszcze sprawa wygody. Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, właściciele domów rozważają kilka podstawowych materiałów. Jednym z nich jest pellet Zielona Góra jest miastem, w którym można go bez problemu zakupić. To rodzaj paliwa dostępny w postaci granulatu, który otrzymywany jest z biomasy, zwykle z odpadów drzewnych. Produkowany jest ze sprasowania trocin oraz materiału poprodukcyjnego powstałego podczas prac tartacznych lub innej obróbki drewna. Charakteryzuje się dobrymi parametrami spalania i pozostaje z niego niewiele popiołu. W tradycyjnej formie można też ogrzewać dom drewnem.

Do ogrzewania wykorzystywany jest także węgiel. W czystej postaci wiąże się z wysoką emisją gazów. Do jego zalet należą jedynie niski koszt zakupu instalacji do spalania. Aby obniżyć emisję szkodliwych substancji, lepiej wykorzystać wyżej wspomniany pellet, albo ekogroszek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*