Jak wrócić do regularnych ćwiczeń po kontuzji czy dłuższej przerwie od treningów?

Jak wrócić do regularnych ćwiczeń po kontuzji czy dłuższej przerwie od treningów?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Może Cię kusić, by włożyć buty do biegania i ruszyć na chodnik, ale przesada w pierwszych dniach powrotu do ćwiczeń może spowodować kontuzje, które mogą Cię wykluczyć na długie tygodnie. Zastosuj się do poniższych wskazówek, aby mieć pewność, że jesteś gotowy na wiosenne i letnie treningi.

Podstawowe kroki, jakie należy zrobić, przed powrotem do ćwiczeń i najlepszej formy

Zacznij powoli

Jeśli wracasz do ćwiczeń po dłuższej przerwie, zacznij od krótkiej sesji lekkich ćwiczeń i stopniowo zwiększaj ich intensywność przez kilka tygodni. Jeśli odczuwasz szczególne zmęczenie, nie forsuj się i zwolnij tempo.

Rozciągaj się przed i po ćwiczeniach

Rozciąganie utrzymuje mięśnie w elastyczności, co zmniejsza ryzyko urazów podczas ćwiczeń, a także po nich, gdy mięśnie są napięte z wysiłku.

Rozgrzej się przed treningiem

Rozgrzewka trwająca 5-10 minut pomoże zwiększyć przepływ krwi do mięśni, dzięki czemu będą się one kurczyć bardziej efektywnie podczas ćwiczeń i zapobiegnie urazom spowodowanym zbyt szybkim kurczeniem się zimnych mięśni.

Schłodzenie po ćwiczeniach

Czas na ochłonięcie daje mięśniom czas na powrót do stanu spoczynku, dzięki czemu nie napinają się one ponownie po zaprzestaniu ćwiczeń i ponownym rozpoczęciu normalnego poruszania się – lub, co gorsza, nie pojawia się bolesność lub sztywność spowodowana nadmiernym wysiłkiem!

W razie wszelkich trudności z powrotem do regularnych ćwiczeń, zawsze można polegać na wsparciu trenera personalnego. Organizując odpowiedni zestaw ćwiczeń, jak ten oferowany przez podaną stronę https://impulsetraining.pl/studio/warszawa/ można osiągnąć bardzo dobre efekty, w stosunkowo krótkim czasie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*