Jak dbać o szczeniaka?

Jak dbać o szczeniaka?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przybycie do domu szczeniaka to bardzo ważny moment w życiu całej rodziny. Wiążę się on z wieloma obowiązkami oraz jest decyzją na bardzo długi czas. Dlatego też należy bardzo dobrze się do niej przygotować – dzięki temu uniknie się wielu problemów, a szczeniak prawidłowo zaadaptuje się w nowym domu oraz środowisku.

Biorąc do domu szczeniaka należy przede wszystkim zapewnić mu miejsce do spania oraz odpoczynku. Powinno być one w ciepłym miejscu oraz tak, aby osłaniało szczenię od słońca (np. przy zacienionym oknie z roletą), co jest szczególnie ważne w ciepłe dni lata. Szczeniak powinien mieć dostęp do wody oraz pokarmu, najlepiej w takich ilościach, aby nie musiał być głodny i mógł swobodnie jeść wtedy kiedy chce, a jednocześnie żeby zbyt duża ilość karmy w misce nie uległa zepsuciu. Oprócz typowej karmy warto jest zainwestować również w przysmaki dla szczeniaków – dzięki temu można od samego początku podjąć sposoby na wychowanie psa oraz przyzwyczajenie go do zasad panujących w domu. Psa należy nagradzać za każdą prawidłowo wykonaną rzecz czy komendę.

W przypadku szczeniaka bardzo ważnym elementem opieki jest dostosowanie mieszkania czy domu do jego potrzeb. Świetnym rozwiązaniem jest zakup zabawek oraz gadżetów, które wspierają jego rozwój, a także różnego typu akcesoriów – na przykład schodki dla psa, które umożliwiają wejście szczeniakowi na kanapę czy fotel. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się również w przyszłości – często starsze psiaki również mają problemy z lokomocją i wskakiwaniem na przeszkody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*