Dieta przy aktywnym trybie życie – jak o nią dbać?

Dieta przy aktywnym trybie życie – jak o nią dbać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Od lat systematycznie przybywa w naszym kraju osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną (siłownia, bieganie, jazda na rowerze, pływanie itp.). Powinny one koniecznie zadbać o prawidłowe odżywianie, tak aby uchronić się przed nadmiernym spadkiem wagi czy odporności organizmu. Optymalnym rozwiązaniem jest w tej sytuacji skorzystanie z usług firmy, która każdego dnia będzie dostarczała pod drzwi domu zbilansowany, cztero – lub pięciodaniowy posiłek o konkretnym zapotrzebowaniu kalorycznym. Jeśli interesuje catering dietetyczny Gdańsk to miasto, gdzie funkcjonuje kilka podmiotów specjalizujących się w tej materii. 

Zwiększona liczba węglowodanów to wymóg konieczny

Dieta przeznaczona dla osób uprawiających sport musi być przede wszystkim bogata w produkty zawierające dużo węglowodanów, ponieważ dostarczają one organizmowi energię niezbędną do podejmowania ponadprzeciętnego wysiłku. Powinny pokrywać minimum 60% codziennego zapotrzebowania, czyli około 700-1000 kalorii w zależności od płci, wieku i wagi danej osoby. Zaliczamy do nich m.in. kaszę gryczaną, brązowy ryż i makaron, ziemniaki, bataty, pieczywo pełnoziarniste oraz płatki owsiane.

Oprócz tego w diecie sportowca potrzebne jest białko pochodzenia zwierzęcego (minimum 15-20%), które czynnie uczestniczy w budowie masy mięśniowej i pozytywnie wpływa na działanie poszczególnych narządów. Najlepszym jego źródłem jest białe mięso drobiowe (kurze, kacze), wątróbka, karkówka wieprzowa, ryby morskie, chude mleko, jaja kurze, jogurt naturalny i maślanka. Na koniec trzeba jeszcze bezwzględnie pamiętać o warzywach, owocach i olejach roślinnych (zwłaszcza lnianym, słonecznikowym oraz z orzechów włoskich). Oczywiście nie obejdzie się przy okazji bez spożywania posiłków w równych odstępach czasu – najlepiej od godziny 7-8 rano do 20. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*