Bezpieczne transport ładunków – jak dbać o naczepy samochodowe?

Bezpieczne transport ładunków – jak dbać o naczepy samochodowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zestaw pojazdów typu ciągnik siodłowy plus naczepa może posiadać dopuszczalną masę całkowitą nawet do 40 ton włącznie. Prowadzenie takiego zestawu jest ogromną odpowiedzialnością kierowcy, ale jego przygotowanie to również odpowiedzialność firmy przewozowej. By nie dopuścić do poważnego wypadku drogowego, a także dowieźć ładunek bez uszkodzeń do miejsca docelowego, naczepa musi być odpowiednio przygotowana do drogi. Poniższy poradnik odpowie na pytania dotyczące sposobu dbania o naczepy do ciężarówek.

Układ hamulcowy

Najważniejszym dla umożliwienia bezpiecznej podróży jest sprawny układ hamulcowy. W ciężarówkach jest on oparty na pneumatyce, czyli sprężonym powietrzu, wtłaczanym w odpowiednim momencie do cylindrów hamulcowych. Nierzadko w systemie tym pojawiają się nieszczelności, które początkowo nie prowadzą do znacznego spadku siły działania układu, jednak z czasem będą się on powiększać. Jeśli jesteśmy zainteresowani częściami do naczep, bezpośrednio związanymi z układem hamulcowym, to są one dostępne niemal od ręki. Nie warto więc zwlekać z naprawą tego kluczowego dla bezpieczeństwa układu.

Skrzynia ładunkowa

By przewożony towar dojechał na miejsce bez uszkodzeń, konieczna jest solidna także skrzynia ładunkowa. Należy regularnie sprawdzać stan podłogi oraz konstrukcji bocznych i dachu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na miejsca, gdzie mocowane są pasy transportowe, które mają za zadanie stabilizować ładunek podczas podróży. Nie mogą one być skorodowane czy w jakikolwiek sposób osłabione. Inaczej mogłoby dojść do zerwania się mocowań, przesunięcia ładunku w transporcie i jego zniszczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*