Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to Barolo?

Barolo to czerwone włoskie wino wytrawne, pochodzące z niewielkiego miasteczka Barolo i okolicznych miejscowości w Piemoncie. To niewątpliwie jedno z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych win włoskich na świecie Produkowane jest z odmiany winorośli nebbiolo, która występuje tylko w tym miejscu na świecie. Wino Barolo smakuje kwaśno i cierpko, jednak z wiekiem robi się jedwabiste i łagodnieje. Cechuje się niesamowitym bukietem przywodzącym na myśl truskawki, róże, fiołki i trufle. Jest cenione przez ekspertów i miłośników wina. Nie bez powodu określa się je mianem „wina królów i króla win”.

Ile kosztuje Barolo?

Dobre Barolo kosztuje nie mniej niż 100 zł. Nie znajdziesz tańszego Barolo. Wina z supermarketu nie smakują jak Barolo i mogą Cię rozczarować. Jeśli chcesz wydać mniej, wybierz „młodszego brata” Barolo – Langhe Nebbiolo.

Jak rozpoznać dobre Barolo?

Dobre Barolo możesz rozpoznać po nazwisku producenta. Wykazy dobrych winiarzy można znaleźć w przewodnikach winiarskich takich jak Guida dell’Espresso, SlowWine, Wina Europy oraz w Magazynie Wino. Najbardziej renomowanymi producentami są Anzelma, Azelia, Bartolo, Mascerello, Paolo Scabino, Luciano Sandrowe i Pio Cesare. Najlepsze roczniki do picia to 2000, 2001, 2002 i 2003 i wszystkie starsze niż 1998. Do leżakowania idealne są roczniki 2010, 2008, 2006, 2004. Zwróć uwagę także na słowa na etykiecie wina. Gdy zauważysz słowo „Riserva” , znaczy to, że wino dojrzewało w piwnicy. Z kolei termin „riserva Barolo” oznacza, że wino dojrzewało przez co najmniej pięć lat.

Wysokiej jakości Barolo znajdziesz na przykład tutaj: https://www.profilwino.pl/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*