Właściwości drewna wenge

Właściwości drewna wenge
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wenge to drewno tropikalne charakteryzujące się bardzo ciemną barwą i mocnym, specyficznym deseniem przypominającym nieco upierzenie kuropatwy. Jest ono stosunkowo ciężkie, bardzo gęste i twarde, dlatego idealnie wręcz nadaje się do budowy podłóg oraz schodów. Ze względu na swoje cenne właściwości cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Do jego obróbki wykorzystuje się takie narzędzia, jak choćby piła, wiertarka, strug do drewna czy dłuto. 

Duża wytrzymałość i piękny wygląd to podstawowe wyróżniki 

Egzotyczne drewno wenge jest niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych (wilgoć, promieniowanie UV itp.). W tym zakresie bije na głowę rodzime gatunki, takie jak sosna, świerk, buk czy nawet dąb. Dzięki temu mamy pewność, że konstrukcje z niego wykonane przetrwają wiele lat w nienagannej kondycji.  Dla wielu osób ogromne znaczenie ma również jego nietypowy wygląd – wyróżnia się bowiem oryginalnym, niespotykanym ubarwieniem (rzadki odcień koloru brązowego z licznymi sękami). Pod tym względem jest zaliczane do najbardziej i najszybciej rozpoznawalnych rodzajów drzew tropikalnych.

Wspomniana już wytrzymałość drewna wenge i jego atrakcyjność wizualna sprawia, że jest ono powszechnie wykorzystywane zarówno w budownictwie, jak i branży meblarskiej. Stosuje się je przede wszystkim do produkcji podłóg we wnętrzach intensywnie użytkowanych (np. salon, kuchnia, korytarz), ale również do wykonywania mebli ogrodowych i balkonowych, solidnych szaf i komód, stołów, krzeseł czy łóżek. Konstrukcje te pasują zwłaszcza do pomieszczeń urządzonych w odważnym, nowoczesnym stylu. Wenge jest też używane do wyrobu gitar i łuków strzelniczych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*