Tani i dobry opał

Tani i dobry opał
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do niedawna, stojąc przed wyborem opału na zimę do ogrzewania domu, często musieliśmy iść na kompromis – czy zdecydować się na tańsze, ale kłopotliwe materiały stałe, czy też wygodne w użytkowaniu, ale jednocześnie drogie paliwa – olej, gaz lub prąd. Dzisiaj nie musimy już wybierać, ponieważ na rynku pojawiły się produkty łączące w sobie cechy tych dwóch wymienionych grup. Są to m.in. pellety, brykiety drzewne i ekogroszek.

Moda na ekologię

Paliwa stałe w postaci pelletów, brykietów i ekogroszku, będące doskonałą alternatywą dla drewna i węgla, charakteryzują się atrakcyjną ceną i niskim poziomem szkodliwych substancji wydalanych do atmosfery w procesie spalania. Pellet jest wytwarzany z surowców roślinnych, najczęściej trocin, wiórów i zrębek drzewnych. Występuje w postaci sprasowanych granulek i jest zaliczany do paliw wydajnych oraz ekologicznych.

Posiada często wyższą wartość energetyczną niż węgiel czy drewno – zwłaszcza jeśli jest dobrej jakości. Bardzo podobne właściwości wykazuje brykiet kominkowy, który jest nieco większy od pelletu – jego średnica wynosi zazwyczaj od 20 do 40 mm, a długość nawet kilkanaście cm. Posiada dużą gęstość, przez co proces spalania jest znacznie wolniejszy.

Ostatnim z produktów polecanych do taniego i ekologicznego ogrzewania mieszkań jest ekogroszek. Mimo że jest to rodzaj węgla, to jego wielkość i sposób pozyskiwania (małe okruchy, brak miału) decyduje o tym, że jest dużo tańszy w eksploatacji. Warto podkreślić, że cena ekogroszku może być nawet dwukrotnie niższa niż cena takiej samej ilości zwykłego węgla kamiennego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*