Gdy jesteśmy znudzeni rutyną, bądź też nieciekawą pogodą, najlepiej rozruszać swój mózg. Pobudzenie go do działania sprawia, że zaczyna wytwarzać hormony szczęścia, które poprawią nasz humor. Ćwiczenie mózgu poprawia też zdolność logicznego myślenia. Mówi się, że niećwiczony mięsień zanika, a choć mózg mięśniem nie jest, to działa tu ta sama zasada.
Niemal każdy trzymał choć raz w ręku kostkę rubika, ale w dobie Internetu dostęp do układanek logicznych został znacznie ułatwiony i bez problemu można przebierać w różnych kształtach. Warto jednak wybrać taką, która będzie wykonana z dobrej jakości budulca i posiadała płynność ruchów. Przykładem może być szczególnie popularna kostka qiyi. Są to klasyczne kostki w formatach 2x2x2, 3x3x3 itd.
Innym rozwiązaniem są układanki spotykane w speedcubingu, gdzie używa się tam mniej lub bardziej skomplikowanych kształtów. Kostki te wprowadzają powiew świeżości, nawet w tradycyjnych formach, co może pozwolić użytkownikom znaleźć taką, która będzie im idealnie pasować.
Kostki są najpopularniejsza układanką logiczną, jednak pozostałe wcale nie odstają od nich jakością. Warto zwrócić uwagę na tradycyjną chińską łamigłówkę Kong Ming. Powstanie jej datuje się na prawie 2000 lat temu i już wtedy była popularna. Polega na budowaniu zaawansowanych kształtów z bloczków. Inną ciekawą opcją są metalowe puzzle, których celem jest oddzielenie metalowych elementów bez użycia siły. Pomimo to, że ich konstrukcja jest bardzo prosta, może stanowić niemałe wyzwanie.