• Drukuj
close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

Na jakiej podstawie wybrać drewno do kominka?

Wilgotność drewna, a wartość opałowa

Drewno to materiał wykorzystywany od wieków do ogrzewania domów. Obecnie najczęściej wykorzystuje się je do zasilania kominków. Aby zakupione paliwo było wydajne, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najistotniejszą rzeczą, która wpływa na wartość opałową drewna, jest jego wilgotność. Dużą zawartość wody zawierają przede wszystkim świeżo ścięte szczapy. W związku z tym, że woda się nie pali, wrzucenie zawilgoconych kawałków do kominka spowoduje powstanie dużych ilości dymu. Szacuje się, że świeżo ścięte drewno może zawierać nawet 50 procent wody. Po rocznym składowaniu poziom wilgotności spada do 25-35 procent, a kilkuletnie drewno osiąga wilgotność 15-25 procent.

Gęstość drewna uzależniona od gatunku

Na wartość opałową drewna wpływa także jego gęstość. Jest to cecha indywidualna dla każdego gatunku drzewa. Większą gęstość posiadają drzewa liściaste, a mniejszą iglaste. Wybierając opał do kominka, najlepiej zdecydować się na takie gatunki jak buk pospolity, buk czerwony, dąb, jesion, brzoza, dąb, czy też leszczyna. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup wymienionych gatunków drewna o wilgotności nieprzekraczającej 20 procent. Redukcja wilgotności pozwala uzyskać oszczędności na poziomie 20-30 procent.

Jeżeli ktoś posiada świeżo ścięte drzewo, może je pociąć na mniejsze kawałki i zmagazynować w odpowiedni sposób przez sezon lub dwa. Osoby, które są zainteresowane wydajnym drewnem kominkowym, powinny przejrzeć oferty różnych sprzedawców. Niekiedy warto nawiązać kontakt z lokalnym nadleśnictwem. Należy jednak pamiętać, że drewno pochodzące z nadleśnictwa wymaga sezonowania, zanim będzie się nadawać do palenia w kominku.

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

jeden × 4 =

Story Page