• Drukuj
close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

Na czym polega elektroforeza?

Metale po wystawieniu na niekorzystne czynniki atmosferyczne ulegają procesowi korozji. Powoduje to zmniejszenie ich wytrzymałości, a w kolejnych etapach pojawiają się perforacje. By temu zapobiec stosuje się różne zabiegi, a jednym z nich jest elektroforeza. Poniżej dowiesz się, na czym ona polega, jak się ją wykonuje oraz dla jakiego typu stopów znajduje zastosowanie.

Ochrona przed korozją

By metal stał się bardziej odporny na rdzę, poddaje się go procesowi kąpieli galwanicznej. W tym celu arkusz blachy zanurzany jest w roztworze przewodzącym prąd, po czym na przeciwległych końcach podawane jest napięcie kilkuset woltów. Po niedługim czasie powoduje to utworzenie się na powierzchni metalu warstwy, która jest nieobojętna elektrycznie. Kataforeza – ponieważ tak właśnie nazywa się ten proces – powoduje powstanie powłoki katodowej, która jest “konsumowana” przez korozję jako pierwsza. Inna metoda to anaforeza, której zadaniem jest utworzenie warstwy anodowej. Ta jednak stosowana jest rzadziej, ponieważ jej efekty nie są tak trwałe.

Nie tylko dla stali

Najbardziej powszechnym metalem stosowanym w wielu gałęziach przemysłu jest stal. Jest ona bowiem tania, łatwo dostępna i jednocześnie wytrzymała. Z drugiej strony bywa najmniej odporna na procesy utleniania się i korodowania, dlatego trzeba ją zabezpieczać właśnie w procesie elektroforezy. Można jednak to samo robić np. z aluminium.

Nazywa się to anodowaniem, a więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej:

https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/. Co prawda aluminium samo w sobie bardzo dobrze opiera się korozji, ale dzięki anodowaniu można znacznie zmniejszyć tempo utleniania się powierzchni metalu.

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

trzy + 8 =

Story Page