Kiedy i jak przeprowadza się ekshumacje?

Kiedy i jak przeprowadza się ekshumacje?

cottonbro/pexels.com

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aktualnie mamy do czynienia z nietypową modą na przenoszenie szczątków zmarłych do nowszych grobowców lub na inne cmentarze, która potęguje się w okolicach 1 listopada. O ile ekshumacja jest sensowna z przyczyn związanych ze śledztwem lub gdy zmarły pochowany jest w znacznej odległości od miejsca zamieszkania opiekującego się grobem, o tyle przenoszenie szczątków na życzenie rodziny bez szczególnego powodu jest nieco bezsensowna. Ale każdy ma do tego prawo po spełnieniu kilku warunków.

Wymagania dotyczące wydobycia szczątków

Aby cała procedura odbyła się zgodnie z prawem, ekshumacje zwłok muszą zostać przeprowadzone w okresie od połowy października do 15 kwietnia w porze rannej. Zezwolenie na takie czynności wydaje Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Nad całym przebiegiem wydobycia szczątków czuwa cały czas właściwy Inspektor Sanitarny w obecności tylko najbliższej rodziny. Do 10 lat po pochowaniu zmarłego, należy zakładać, że nie doszło do całkowitego rozkładu.

Kto zajmuje się czynnościami związanymi bezpośrednio z wydobyciem szczątków? Zazwyczaj są to pracownicy zakładów pogrzebowych, którzy są specjalnie do tego przeszkoleni. Mają na sobie specjalne ubrania, które po zakończeniu procedury zostają zutylizowane. Ekshumacje w przypadku osób, które umarły na choroby zakaźne, są możliwe dopiero 2 lata po zgonie.

Powody przenoszenia szczątków zmarłych

Najczęściej powodem jest wygoda – jeśli bliskie osoby są pochowane daleko od miejsca zamieszkania, to z czasem jest to coraz większy problem logistyczny, aby odwiedzić grób zmarłych. Zdecydowanie łatwiej jest zaplanować wizytę na grobie bliskiego, jeśli jest on pochowany w miejscu zamieszkania członków rodziny.

Ekshumacje zwłok są wtedy jak najbardziej wskazane. Czasami rodzina zmarłego postanawia przenieść szczątki w lepsze miejsce bądź do nowego grobowca. Innym powodem jest remont na cmentarzu. Bardzo często przeprowadza się ekshumacje zwłok w celu oględzin podczas spraw sądowych, aby rozwiązać przeprowadzane śledztwo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*