close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

Jakie czynności wchodzą w skład audytu księgowego?

W wielu przedsiębiorstwach zachodzi konieczność wykonywania regularnego audytu księgowego. Dotyczy to w szczególności spółek akcyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, podmiotów zatrudniających rocznie co najmniej 50 osób, a także firm o aktywach wynoszących minimum 2,5 mln euro i przychodach na poziomie 5 mln euro. Oczywiście tego rodzaju kontroli można się też poddać zupełnie dobrowolnie. 

Proces niezwykle rozbudowany i wymagający czasu

Audyt księgowy ma na celu przede wszystkim znaczne podniesienie wiarygodności firmy, co przekłada się na jej renomę na rynku. Poza tym pomaga w ustaleniu dokładnej kondycji finansowej, która stanowi podstawę wypłacalności. Kluczowym jego filarem jest badanie wszystkich ksiąg rachunkowych pod kątem ewentualnych nieprawidłowości w obrębie treści, zgodności z obowiązującymi przepisami, a także regularności prowadzenia. Poza tym audyt obejmuje przeważnie precyzyjną kontrolę sprawozdań finansowych z konkretnego okresu (zazwyczaj jest to poprzedni rok podatkowy). Ścisłej weryfikacji podlegają również wszelkie najważniejsze kwestie związane z kadrami i płacami.

Biura oferujące swoje usługi w zakresie audytu nierzadko też doradzają we wdrażaniu nowoczesnych systemów księgowania oraz samodzielnego sprawdzania dokumentów w celu wyłapywania na bieżąco drobnych błędów. Niekiedy dodatkowo świadczą pomoc w skomplikowanej procedurze przekształcenia całej księgowości.  O przeprowadzaniu audyty więcej można przeczytać na https://chandonwaller.pl/kompetencja/audyt-ksiegowy/.

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

17 + sześć =

Story Page