Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli posiadamy przy domu wolny plac to każdemu marzy się z pewnością piękny i równy trawnik. Doprowadzenie do takiego stanu i jego utrzymanie nie jest jednak łatwe. Jak się do tego zabrać?

Zabiegi po zimie

Niestety trawa po zimie prezentuje się nieestetycznie, więc wiosną, gdy wszystkie rośliny zaczynają budzić się do życia, należy sięgnąć po pierwsze zabiegi, które pozwolą na odtworzenie trawnika i jego piękny wygląd. Pierwszym działaniem jest wertykulacja, a więc pionowe nacinanie darni, co pozwala poprawić strukturę gleby i umożliwić dopływ powietrza i wody do systemu korzeniowego.

Podobny zabieg to aeracja, którą wykonuje się się najczęściej grabiami (polega na nakłuwaniu murawy). Następnie przeprowadza się piaskowanie, czyli wypełnienie piaskiem powstałych otworów. Jeśli dostrzeżemy wyraźne połacie ubytków, trzeba je uzupełnić świeżymi nasionami. Wreszcie wiosną trzeba nawozić trawnik, by pobudzić go do wzrostu.

Pielęgnacja w trakcie sezonu

Gdy uda się już wyhodować piękny trawnik to trzeba dalej należycie o niego dbać. Podstawą jest regularne koszenie, bowiem w przeciwnym razie murawa szybko stanie się wypłowiała i straci blask. Warto pomyśleć o kosiarkach bijakowych, które poza koszeniem wytwarzają od razu rozdrobnioną biomasę, będącą doskonałym i naturalnym nawozem.

Jeśli korzystamy z klasycznej kosiarki z koszem to trawnik trzeba potem nawozić, gdyż glebie będzie brakowało pierwiastków potrzebnych do prawidłowego rozwoju trawy. W okresach bez opadów deszczu powinno się również co 2-3 dni intensywnie podlewać trawnik. Z pewnością przydadzą się też różne akcesoria do kosiarek, dzięki którym prace przebiegną szybko. Takie artykuły można znaleźć na https://tielbuerger.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*