close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

Jak sprawdzić stan nieruchomości, która nie ma założonej księgi wieczystej?

Brak księgi wieczystej to coraz rzadszy problem w temacie nieruchomości, ponieważ może dotykać tylko tych zbudowanych do końca grudnia 1983 r. Od tamtej pory każde nabycie prawa własności powoduje założenie dla określonej w nim nieruchomości księgi wieczystej. Od jakiegoś czasu działa też strona, na której można odnaleźć pożądane księgi wieczyste online. Jednak co w sytuacji, gdy nieruchomość faktycznie nie posiada swojej księgi wieczystej?

Co zrobić, gdy nieruchomość nie posiada księgi wieczystej?

Pierwszym krokiem w sytuacji braku księgi wieczystej jest przekonanie się, czy tak faktycznie jest. W tym celu należy wyegzekwować od właściciela nieruchomości zaświadczenie z rejonowego sądu, w którym powinna znajdować się księga, że ta nie istnieje. 

Co więc, gdy sąd potwierdzi, że danej księgi nie ma? Oto sposoby na uzyskanie najistotniejszych informacji:

Zwrócenie się do organu, który prowadzi ewidencję gruntów – brak księgi wieczystej powinien być przez niego odnotowany.

Prośba do sprzedającego nieruchomość o dokumenty udowadniające jego prawo własności.

Brak księgi wieczystej nie jest wbrew pozorom powodem do rezygnacji z zamiaru kupna. Może to oznaczać brak nałożonej na nieruchomość hipoteki (wraz z nią założona zostałaby księga wieczysta). Dobrze jednak poprosić sprzedającego o założenie księgi, ponieważ tylko na jej podstawie można ubiegać się o ewentualne odszkodowanie z tytułu rękojmi.

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

4 + cztery =

Story Page