Brak księgi wieczystej to coraz rzadszy problem w temacie nieruchomości, ponieważ może dotykać tylko tych zbudowanych do końca grudnia 1983 r. Od tamtej pory każde nabycie prawa własności powoduje założenie dla określonej w nim nieruchomości księgi wieczystej. Od jakiegoś czasu działa też strona, na której można odnaleźć pożądane księgi wieczyste online. Jednak co w sytuacji, gdy nieruchomość faktycznie nie posiada swojej księgi wieczystej?
Pierwszym krokiem w sytuacji braku księgi wieczystej jest przekonanie się, czy tak faktycznie jest. W tym celu należy wyegzekwować od właściciela nieruchomości zaświadczenie z rejonowego sądu, w którym powinna znajdować się księga, że ta nie istnieje.
Co więc, gdy sąd potwierdzi, że danej księgi nie ma? Oto sposoby na uzyskanie najistotniejszych informacji:
Zwrócenie się do organu, który prowadzi ewidencję gruntów – brak księgi wieczystej powinien być przez niego odnotowany.
Prośba do sprzedającego nieruchomość o dokumenty udowadniające jego prawo własności.
Brak księgi wieczystej nie jest wbrew pozorom powodem do rezygnacji z zamiaru kupna. Może to oznaczać brak nałożonej na nieruchomość hipoteki (wraz z nią założona zostałaby księga wieczysta). Dobrze jednak poprosić sprzedającego o założenie księgi, ponieważ tylko na jej podstawie można ubiegać się o ewentualne odszkodowanie z tytułu rękojmi.