Jak sobie radzić z problemami ze słuchem?

Jak sobie radzić z problemami ze słuchem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Problemy ze słuchem dotykają ludzi z różnych grup wiekowych. U osób starszych nie dziwią tak bardzo. Często też nasilają się z wiekiem. Dla młodych, czy dzieci taka diagnoza może być z kolei przytłaczająca. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przy obecnym poziomie technologicznym odpowiednie aparaty, środki pielęgnacyjne, akcesoria, a nawet pomoc specjalistów pozwala na normalne funkcjonowanie. W jaki zatem sposób zmierzy się z tym kłopotem?

Badanie słuchu

W przypadku podejrzenia niedosłuchu pierwszym krokiem jest zapisanie się do specjalisty, który wykona profesjonalne badanie. Następnie w zależności od wyniku zaleci odpowiednie działanie, które może obejmować zarówno noszenie aparatu, jak i uczestnictwo w odpowiednich szkoleniach, czy pomoc psychologa.

Aparat słuchowy

Współczesne urządzenia nie tylko są dyskretne i estetyczne. Pozwalają w dużej mierze powrócić do normalnego słyszenia i rozumienia innych. Posiadają często także wbudowane nowinki technologiczne, dzięki którym da się połączyć się z telefonem, czy odtwarzaczem mp3. Mają opcje wyciszania szumów, czy niespodziewanych, głośnych dźwięków oraz wiele innych. Szeroki wybór tego typu urządzeń jest na stronie Akademiaslyszenia.pl. Warto także wiedzieć, że aparaty podlegają refundacji w stopniu zależnym od wieku pacjenta.

Wsparcie psychologa

Zarówno w przypadku osoby, której dotyka problem ze słuchem, jak i dla rodziny, ważna będzie także pomoc psychologiczna. Ułatwi akceptację obecnego stanu rzeczy. W przypadku dzieci jest ona szczególnie istotna, ponieważ dziecko, które nie słyszy prawidłowo, może mieć trudności z prawidłową mową, a nawet być wycofane społecznie, przez to, że nie rozumie otoczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*