Nadmiar wilgoci w domu to poważny problem, który może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Zanim podejmie się jakiekolwiek działanie, należy najpierw znaleźć przyczynę. Powodów gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach może być wiele. Jedną z nich jest często nieprawidłowo przeprowadzona izolacja termiczna lub źle działająca wentylacja. Przy nieprawidłowo działającej wentylacji oraz szczelnie zamkniętych drzwiach i oknach nie dochodzi do wymiany powietrza.
W takim przypadku najprostszym sposobem na pozbycie się wilgoci jest delikatne rozszczelnienie okien. Warto również sięgnąć po osuszacze powietrza. Te proste urządzenia wyposażone są w specjalne wymienne filtry, które wychwytują wilgoć z otoczenia. Istotne znaczenie ma także odpowiednie wietrzenie pomieszczeń. Prawidłowo przeprowadzone wietrzenie powinno być stosunkowo krótkie i intensywne.
Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanego skutku, a ściany są przesiąknięte wilgocią, trzeba poszukać pomocy u specjalistów. Najprostszą metodą na osuszenie ścian jest ich nagrzanie do temperatury 35 stopni Celsjusza. W wyniku nagrzewania ścian woda ulega odparowaniu, a para zostaje usunięta przez system wentylacji.
Metoda ta może być stosowana jedynie na niewielkich powierzchniach. Żeby usunąć wilgoć z całego wnętrza, można zastosować osuszanie murów kondensacyjne lub mikrofalowe. O specjalistycznym osuszaniu można przeczytać na http://kaiser-one.pl/osuszanie-murow-podkarpacie.
Powyższe sposoby mają charakter nieinwazyjny. Niekiedy profesjonaliści sięgają jednak po metody inwazyjne. Jedną z nich jest iniekcja ścian betonowych, która polega na wprowadzeniu w zawilgocone miejsce specjalnych preparatów. Preparat w kontakcie z wodą ulega krystalizacji, tworząc w ten sposób skuteczną barierę do dalszego przenikania wody. Metoda ta charakteryzuje się dużą skutecznością i szybkością działania.