Jak dopasować wyposażenie pokoju dziecięcego do wieku pociechy?

Jak dopasować wyposażenie pokoju dziecięcego do wieku pociechy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy rodzic stara się urządzić jak najlepiej pokój dla swojego malucha. Prócz niezbędnych mebli – takich jak łóżko czy szafa – poszukujemy wyposażenia i dodatków, które sprawią, że dziecko będzie czuło się dobrze w swoim pokoju.

Przestrzeń musi zmieniać się wraz z wiekiem pociechy. Inne wyposażenie będzie wymagane, gdy berbeć skończy 3 lata. Gdy zaś przyjdzie czas rozpoczęcia nauki, konieczna będzie zmiana mebli. O czym zatem powinniśmy pomyśleć podczas urządzania pokoju?

Łóżko i pościel

Nie bez powodu mówi się, że brzdące rosną jak na drożdżach. Wzrost naszego malucha zmienia się bardzo szybko w zależności od wieku. Z tego powodu musimy dostosować część mebli i artykułów do wymiarów i wagi naszej pociechy. Przede wszystkim konieczna będzie wymiana łóżka. Dziecięca, niewielka kanapa, wystarczająca na kilka pierwszych lat dziecka, może okazać się za krótka dla dziewięciolatka. Wraz ze zmianą łóżka konieczny będzie także zakup większej kołdry. Jeśli zdecydujemy się na wersalkę bądź łóżko przeznaczone już dla młodzieży, idealnym wyborem będzie pościel dla dzieci 140×200

Wymiary dostosowane do potrzeb

W zależności od szerokości posłania dobrym rozwiązaniem będzie również pościel dla dzieci 160×200. Pamiętajmy o tym, aby wymiary dostosować do rozmiaru łóżka oraz potrzeb berbecia. Istotny jest również wzór, jaki widnieć będzie na wybranej kołdrze – warto zmieniać go wraz z wiekiem dziecka, które z czasem będzie potrzebowało bardziej urozmaiconych czy dojrzalszych ornamentów.

Biurko do wymiany 

Kolejnym elementem wyposażenia, które będzie konieczny do wymiany, gdy nasz maluch podrośnie, to stolik lub biurko, przy którym pociecha będzie mogła rysować, pisać, czytać książki bądź odrabiać lekcje. Dla malców do około piątego roku życia wystarczający będzie mały stolik z dostosowanym do niego krzesełkiem. Jednak gdy nasz junior zacznie już ćwiczyć pisanie czy przygotowywać prace szkolne, nieodzowny będzie zakup biurka oraz odpowiedniego fotela biurowego.

Obydwa meble muszą być dostosowane do wzrostu malucha, tak by podczas siedzenia uniknąć garbienia czy skrzywionej postawy ciała. W przypadku krzesła istotnym aspektem jest również jego wyprofilowanie – warto wybrać takie siedzisko, które odciąża mięśnie kręgosłupa i minimalizuje ból odcinka lędźwiowego, który może się pojawić przy długotrwałym siedzeniu przy biurku.

Wystrój i barwy pokoju

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się także jego upodobania i zainteresowania. Warto zatem pomyśleć także o estetycznej warstwie pokoju pociechy. Często wzory i kolory zachwycające trzyletnią dziewczynkę w okresie szkolnym stają się irytujące i uznawane za „dziecinne”. Z tego względu warto nadążać za preferencjami berbecia – jeśli znudzi mu się różowy kolor pokoju lub fototapeta z misiami, warto przemalować ściany na jakąś neutralną, spokojniejszą barwę lub sięgnąć po dekoracje dostosowane do wieku naszej latorośli. Kolory pomieszczenia możemy wzbogacić o dopasowane zasłony czy ciekawe poszewki na poduszki. 

Zabawki sprzyjające rozwojowi pasji 

Naturalną zmianą jest także zakup nowych zabawek – bardziej złożonych i dedykowanych dla określonej grupy wiekowej. Chłopiec mający 10 lat nie będzie chciał się już bawić miękkim samochodzikiem, który towarzyszy mu od czasów przedszkola. W tej kwestii warto zaobserwować zainteresowania i potrzeby malca – być może idealnym elementem pokoju będzie mały teleskop, sztaluga do malowania lub skomplikowane puzzle? Tablica magnetyczna na fizyczne wzory lub korkowa mata do wieszania własnoręcznie zrobionych przez pociechę fotografii? Warto, by otoczenie dziecka sprzyjało rozwojowi jego zainteresowań.

Konieczne zmiany

Niezależnie od tego, w jakim wieku jest nasze potomstwo, warto pamiętać o tym, że jego pokoje powinny być elastyczne a meble i dodatki dopasowane do okresu życia malucha. W końcu jego pokój stanowi królestwo zabaw i miejsce będące ostoją domowego bezpieczeństwa. Własna przestrzeń, jaką dysponuje dziecko, musi zatem zawierać wszystko, co jest potrzebne w danym wieku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*