• Drukuj
close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

Facylitacja – co to znaczy i na czym to polega?

Facylitacja to sztuka pomagania grupom w osiągnięciu konsensusu. Jest to umiejętność, która wymaga zrozumienia dynamiki grupy, zdolności do słuchania i obserwacji oraz umiejętności poprowadzenia grupy w kierunku rozwiązania poprzez skierowanie rozmowy we właściwym kierunku.

Aby każdy miał szansę zabrania głosu

Facylitatorzy nie są decydentami, ale odgrywają ważną rolę w upewnianiu się, że każdy ma coś do powiedzenia, że ludzie są wysłuchani i że każdy czuje się bezpiecznie wyrażając swoje poglądy. Facylitacja nie polega na zgłębianiu specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia w danej dziedzinie, jednak na utrzymaniu porządku, aby wszyscy mogli w równym stopniu uczestniczyć w dyskusji.

Facylitacja obejmuje różne techniki, takie jak budowanie konsensusu lub rozwiązywanie problemów, aby pomóc grupie w podjęciu decyzji lub działań. Facylitator może również pomóc członkom grupy w przemyśleniu różnych opcji i zbadaniu możliwych wyników tych opcji przed podjęciem decyzji, które działania byłyby najbardziej efektywne lub użyteczne dla osiągnięcia ich celów.

Wysoka dynamika podejmowania decyzji

Facylitacja nie jest prostą umiejętnością; wymaga praktyki i doświadczenia. Facylitatorzy muszą być w stanie szybko myśleć, zadawać pytania, które zachęcają innych do głębokiego zastanowienia się nad swoimi pomysłami, rozpoznawać, kiedy zbyt wiele głosów konkuruje o uwagę i pomagać każdemu, by jego głos został usłyszany.

Istnieje kilka rodzajów facylitacji, jednak najbardziej znaną jest coaching – polega na pomaganiu ludziom w rozwijaniu nowych umiejętności lub doskonaleniu już posiadanych.

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

14 + pięć =

Story Page