close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

Jak przebiega proces realizacji audytu energetycznego?

Audyt energetyczny to skomplikowana procedura przeprowadzana w celu ustalenia ilości energii zużywanej w danym budynku. Efektem jest opracowanie takich rozwiązań, które wpływają bezpośrednio na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania. Co istotne, fachowa ekspertyza może być wykonana zarówno kompleksowo, jak i obejmować wyłącznie konkretne elementy badanego obiektu.

Bez dokładnej weryfikacji parametrów ani rusz

Pierwszym etapem audytu energetycznego jest zawsze dogłębna analiza aktualnego stanu budynku – koniecznie z uwzględnieniem sprawności całego systemu grzewczego, poziomu zużycia ciepła w sezonie jesienno-zimowym oraz stanu technicznego elementów konstrukcyjnych, urządzeń i instalacji. Na tej podstawie określane są bowiem powody zbyt dużego zużycia energii.

Kolejny istotny krok polega na zweryfikowaniu przyjętych parametrów, czyli ustaleniu ich zgodności z rzeczywistością i obowiązującymi normami. Wykonuje się tutaj dosyć często badania termowizyjne, odkrywkowe oraz pomiarowe, a także sporządza kompleksowy bilans zysków i strat, harmonogram działań, czy precyzyjny kosztorys.

Audyty energetyczne opierają się ponadto na wskazaniu najlepszych możliwych rozwiązań, które mają na celu wyraźne ograniczenie eksploatacji  obiektu, a tym samym zwiększenie efektywności termicznej. Owe usprawnienia mogą obejmować m.in.: uszczelnienie ścian i podłóg, zmodernizowanie wentylacji, wdrożenie automatycznej regulacji ogrzewania, wymianę kotła na nowszy model, zamontowanie zaworów termostatycznych, czy nawet przeszkolenie pracowników odpowiedzialnych za konserwację (w przedsiębiorstwie).

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

czternaście + dwa =

Story Page