W trakcie aranżacji wnętrz oświetlenie jest bardzo często traktowane po macoszemu. Tymczasem światło odgrywa niezwykle istotną rolę, ponieważ jest odpowiedzialne za nastrój i może wpływać na samopoczucie domowników. Ponadto nierzadko pełni funkcję stricte dekoracyjną, podkreślając styl danego wnętrza. Niektórym osobom sporo kłopotu sprawia jednak dobór właściwych lamp do poszczególnych pomieszczeń, co wynika z faktu, że rola światła w każdym z nich jest odmienna. Tego typu konstrukcje posiada w swojej ofercie każda profesjonalna hurtownia oświetleniowa.
Zanim wybierzemy się do hurtowni po konkretne lampy, powinniśmy się zastanowić, czego tak naprawdę od nich oczekujemy. Czy mają emitować intensywne światło, czy raczej zapewniać nastrojowy półmrok? A może ich zadaniem będzie równomierne rozjaśnianie całego pomieszczenia albo tylko określonego punktu? Naszym podstawowym zadaniem jest ustalenie, które miejsca w domu będą służyły do pracy, a które do relaksu i odpoczynku. W tych pierwszych bowiem należy zamontować oprawy punktowe i lampy dające jasne światło (o barwie zimnej, najlepiej białej lub niebieskiej), w drugich natomiast znacznie lepiej sprawdzą się lampy wiszące i stojące, które gwarantują rozproszone światło o barwie ciepłej (żółtej), czyli uspokajającej i wyciszającej. Duże znaczenie ma również materiał wykonania opraw. Modele drewniane przeważnie nadają pomieszczeniom ciepły klimat, dobrze komponując się ze stylem klasycznym lub skandynawskim, a metalowe, szklane i mosiężne pasują np. do nowoczesnych loftów.
W salonie można sobie pozwolić na kilka źródeł światła. Podstawą jest lampa sufitowa, np. w formie prostej lub pająkowatej oprawy (transparentnej lub nietransparentnej), ewentualnie żyrandola. Ponadto warto zamontować kinkiety ścienne – obecnie popularne są zwłaszcza wersje na wysięgnikach. Umieśćmy je np. w pobliżu sofy lub fotela służącego jako miejsce do czytania czy oglądania telewizji. Dobrze spisują się tu również lampy podłogowe, które można łatwo przestawiać i dostosowywać do układu mebli. Zalecane są żarówki LED-owe lub halogenowe dające lekko żółte, ciepłe światło (2700 Kelwinów). Jeśli chcemy, aby miejscem zakupu wymienionych elementów oświetlenia była hurtownia elektryczna Bielsko Biała jest miastem, w którym działa doskonale wyposażony punkt tego typu. Oto propozycje lamp do pozostałych pomieszczeń w domu:
Kuchnia – wymagana jest tutaj lampa wisząca nad stołem, emitująca rozproszone światło i dopasowana pod względem rozmiaru do wielkości mebla oraz wysokości sufitu. Dobrze spisują się w tej roli modele w formie kielichów, kul, odwróconych mis i trójkątów – krótkie lub z regulacją długości. Nie obejdzie się też bez oświetlenia punktowego w postaci listw LED-owych i małych opraw umieszczonych w tych miejscach, gdzie przygotowuje się posiłki, smaży oraz gotuje (blat roboczy, kuchenka gazowa itp.). Muszą one emitować światło jasne, najlepiej o barwie białej lub niebieskiej.
Sypialnia – jest to wnętrze przeznaczone do wypoczynku, więc powinno być wyposażone w oświetlenie dekoracyjne, które sprzyja relaksowi. Podstawą jest wisząca lampa sufitowa gwarantująca rozproszone światło (z kloszem nietransparentnym). Przydadzą się tutaj również niewielkie lampki na stolikach nocnych umieszczonych po bokach łóżka. W garderobie oraz nad toaletką warto natomiast zainstalować kinkiety, ewentualnie listy LED-owe.
Gabinet – jest to miejsce pracy, a zatem musi się w nim znaleźć lampka biurkowa i jedna lampa wisząca (obie dające jasne i wyraźne światło). Można też zdecydować się na kinkiety po obu stronach biurka.
Łazienka – wykonujemy tu czynności pielęgnacyjne wymagające precyzji, więc oprócz lampy wiszącej albo plafonu sufitowego powinniśmy również zadbać o oświetlenie lustra (drobne oprawy po bokach tafli i nad nią). Najlepsze efekty daje zainstalowanie kilku punktów, które zapewniają rozproszone, łagodne światło o chłodnej temperaturze barwowej.