Do czego może prowadzić stres?

Do czego może prowadzić stres?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stres to nic innego jak silne napięcie nerwowe, które oddziałuje dosłownie na cały organizm człowieka. Jest on wówczas mobilizowany do działania poprzez hormon nazywany adrenaliną, w znacznym stopniu ułatwiający rozwiązanie problemu spowodowanego poprzez czynnik stresowy. Skok adrenaliny występuje przeważnie w momencie nieprzewidzianej sytuacji (zaskoczenia) albo konieczności podjęcia dużego wysiłku ruchowego (np. ucieczki). Niestety, zbyt długotrwały lub częsty stres może prowadzić do negatywnych zmian w organizmie – mowa tutaj m.in. o wyczerpaniu nadnerczy, cukrzycy czy bólach mięśni. 

Groźne choroby to jeden z poważniejszych skutków

Pod wpływem stresu u większości osób zwiększa się ciśnienie krwi oraz wzrasta napięcie mięśni. Dodatkowo serce przyspiesza, źrenice się nadmiernie rozszerzają i występuje suchość w ustach. Są to objawy chwilowe, które nie mają większego wpływu na późniejsze funkcjonowanie organizmu. Jeśli jednak jesteśmy narażeni na stres dosyć często lub trwa on przez długi czas, wówczas konsekwencje mogą być znacznie bardziej poważne. Pozostawanie w takim niekorzystnym stanie prowadzi bowiem m.in. do nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy, atopowego zapalenia skóry czy nawet zwiększonego ryzyka zawału serca.

U niektórych osób pojawia się też zespół jelita drażliwego, a wiele cierpi z powodu bezsenności, problemów z trawieniem, utraty apetytu, chronicznych bólów mięśni i głowy, zaburzeń ogólnej koncentracji czy wahań nastroju. Na dodatek stres wpływa niezwykle destrukcyjnie na jakość życia, zaburzając relacje z bliskimi i współpracownikami. Przewlekły może też skutkować załamaniem nerwowym albo zaburzeniami psychosomatycznymi. O tych ostatnich przeczytamy nieco więcej na stronie tego instytutu medycyny: http://imf.pl/psychosomatyka-i-zaburzenia-psychosomatyczne/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*