Czym jest ząbkowanie opon i jak wpływ na komfort jazdy samochodem?

Czym jest ząbkowanie opon i jak wpływ na komfort jazdy samochodem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ząbkowanie opon nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo jazdy, ale w znacznym stopniu obniża jej komfort. Polega ono na nierównomiernym zużywaniu się bieżnika podczas zetknięcia opony z nawierzchnią drogi. Proces ten może się pogłębiać zarówno podczas zwykłej jazdy, jak i podczas hamowania. Problem dotyczy przede wszystkich tylnych opon. Warto zdobyć wiedzę na temat ząbkowania, aby ograniczyć występowanie tego mechanizmu.

Czynniki, które sprzyjają nierównomiernemu ścieraniu się opon

Po czym możemy poznać, że zjawisko ząbkowania dotyczy opon w naszym samochodzie? Charakterystyczny jest tutaj dźwięk określany przez wiele osób jako buczenie. Jest on nieprzyjemny, rozpraszający i budzi spory dyskomfort. Jeśli chcemy, by opony służyły nam jak najdłużej przy zachowaniu wysokiego komfortu jazdy, warto poznać przyczyny ząbkowania np. za pośrednictwem strony https://plusgum.pl/blog/2020/03/26/przyczyna-zabkowania-opon/. Najważniejsze z nich to nadmierne ciśnienie w oponach, otwarta rzeźba bieżnika oraz uszkodzone lub zużyte zawieszenie i amortyzacja. Aby ograniczyć mechanizm ząbkowania i opóźnić zużywanie się opon, warto również zadbać o spokojny, jak najmniej gwałtowny styl jazdy. Szczególną uwagę zwróćmy na unikanie nagłego przyspieszania i hamowania.

Jak ograniczyć intensywność ząbkowania w naszym samochodzie?

Mamy spory wpływ na ograniczenie ząbkowania w użytkowanym przez nas aucie. Kontrolujmy ciśnienie opon i ich ogólny stan, a także dbajmy o regularną rotację, czyli przekładanie pomiędzy osiami. Bierzmy pod uwagę wskazówki i zalecenia producenta ogumienia. Pamiętajmy, aby jeździć w jak najmniej agresywny sposób, zwłaszcza po nierównym, nieutwardzonym terenie. Zadbamy w ten sposób o żywotność opon i zmniejszymy ryzyko i intensywność ząbkowania. Uszkodzone opony można naprawić przy pomocy szorstkowania, jednak zabieg ten skraca czas eksploatacji ogumienia. Częściej wymienia się opony na nowe. Oczywiście ma to sens tylko wówczas, gdy jednocześnie wyeliminujemy te przyczyny ząbkowania, na które mamy wpływ.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*