Co zapewnia kierowcom bezpieczne poruszanie się po drodze?

Co zapewnia kierowcom bezpieczne poruszanie się po drodze?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczeństwo na drogach to zawsze sprawa priorytetowa. Jeśli niedawno mieliśmy kurs na prawo jazdy, zapewne doskonale wiemy, jak wiele czasu zostało tej tematyce poświęcone. Jednak bezpieczna jazda to nie tylko wzmożona uwaga i szczególna ostrożność kierowców. Również infrastruktura drogowa musi być tak urządzona, by nie prowokowała niebezpiecznych sytuacji.

Problem trudnej widoczności

Niestety nie wszędzie da się tak wyprofilować drogi, by na skrzyżowaniu zawsze występowała bardzo dobra widoczność na każdy z kierunków. Wtedy trzeba zastosować inne rozwiązania. Można na przykład ustawić dodatkowe znaki drogowe, które będą ostrzegać przed niebezpieczeństwem. Wyjazd z uliczki, na którym widoczność jest bardzo kiepska, powinien być okraszony znakiem STOP. Można także zastosować dodatkowe ostrzeżenia, które będą wzmagać uwagę i ostrożność kierowców. Dostępna są one na https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/slupki-drogow.

Jeśli jednak i to nie pomaga, można utworzyć w tym miejscu drogę jednokierunkową, tak by ze „ślepego wlotu” na skrzyżowanie nie wyjeżdżały żadne pojazdy. Czasami pomocne będą lustra drogowe, ustawione w odpowiednich miejscach.

Bezpieczeństwo pieszych

Polska jest krajem, gdzie liczba wypadków z pieszymi jest wyjątkowo wysoka. Nie dziwi więc duża liczba różnych rozwiązań drogowych, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo, zwłaszcza w rejonie przejść. Często stosowaną praktyką jest rozdzielenie „zebry” na dwie części za pomocą wysepki, na której ustawione zostają dodatkowo słupki ze znakami ostrzegawczymi. Nie mogę być jednak zbyt wysokie, tak by nadjeżdżający kierowca dobrze widział pieszego, który oczekuje na wysepce na możliwość przejścia przez drugą część jezdni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*