Kiedy zabrać dziecko do endokrynologa?

Kiedy zabrać dziecko do endokrynologa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gruczoły wydzielania wewnętrznego, takie jak przysadka mózgowa, tarczyca czy nadnercza, powinny u każdego pracować dobrze. Jeśli tak nie jest, dziecko może mieć niestabilny metabolizm, wzrost i dojrzewanie. W takich przypadkach warto zabrać dziecko do endokrynologa. Endokrynolog dziecięcy czy nasze dziecko przypadkiem nie ma zaburzeń hormonalnych.

Kiedy należy udać się do endokrynologa dziecięcego.
Jednym z objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę jest zbyt powolny wzrost dziecka. Oczywiście mogą być inne przyczyny niskiego wzrostu, jednak nie wolno zbagatelizować takiego objawu.

Również dziecko z nadmiernym wzrostem warto zbadać u endokrynologa, ponieważ i takie zaburzenie może być spowodowane problemami z hormonami.

Dziecko z zaburzeniami wagi, to również potencjalny pacjent lekarza endokrynologa. Zanim jednak udamy się z naszą pociechą do poradni, zbadajmy czy posiłki mu podawane są zdrowe a dieta zbilansowana. Często otyłość spowodowana jest nadmierną ilością spożywanych słodyczy i chipsów, przy minimalnym spożyciu warzyw i owoców.

Jeśli zauważymy, że nasze dziecko za późno lub zbyt szybko dojrzewa płciowo, również być może ma ono problemy z chorobami endokrynologicznymi. Do lekarza warto zabrać dziewczynki, które po trzynastym roku życia nie zaczynają dojrzewać (np. nie rozwijają się gruczoły piersiowe), oraz chłopców, którzy po czternastym roku życia mają na przykład nie rozwinięte narządy płciowe.

Szczególną uwagę na dzieci powinni zwrócić ci dorośli, u których stwierdzono problemy z chorobami endokrynologicznymi. Często zdarza się, że dziedziczymy takie przypadłości po przodkach.

Artykuł napisany we współpracy z LimfoMed – gabinety lekarskie oferujące usługi specjalistów, m.in. endokrynologa, ortopedy i traumatologa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*