Surrealistyczne obrazy – podstawowe cechy

Surrealistyczne obrazy – podstawowe cechy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obrazy surrealistyczne charakteryzują się zniekształceniem rzeczywistości, często w sposób humorystyczny lub niepokojący. Artyści wykorzystują techniki Dada, do których należy między innymi kolaż, a także podświadome skojarzenia ze snów i koszmarów.

Tematyka obrazów surrealistycznych

Obrazy surrealistyczne są zazwyczaj abstrakcyjne lub półabstrakcyjne. Surrealiści wierzyli, że ludzie mogą uzyskać dostęp do nieświadomości poprzez sny, wolne skojarzenia i proces twórczy. Zwracali oni uwagę również na moc wyobraźni do przekształcania rzeczywistości, często skupiając się na tematach magicznej transformacji, metamorfozy i podróży w czasie.

Tematy w sztuce surrealistycznej obejmują:

  • Nieświadomy umysł
  • Sny i fantazje
  • Metafizyczne pojęcia takie jak czas, przestrzeń i śmierć
  • Irracjonalność ludzkiej potrzeby porządku

Cechy surrealizmu

Do głównych cech surrealizmu należą:

  • Wyobraźnia – surrealiści wierzyli, że wyobraźnia jest ważniejsza niż logika, rozum czy intelekt. Chcieli, aby ich prace wyrażały prawdziwe działanie ich umysłów, zamiast naśladować rzeczywistość.
  • Wyobrażenia senne – wielu malarzy surrealistów przedstawiało postacie ludzkie zlewające się z przedmiotami i krajobrazami, które reprezentują ich sny i fantazje. Te obrazy przedstawiają również podświadome pragnienia, które mogli mieć, ale trzymali w ukryciu przed innymi.
  • Delirium – surrealiści starali się przedstawić delirium jako alternatywny stan świadomości poprzez wizualne obrazy, które wyrażały ich najskrytsze myśli i uczucia dotyczące życia i jego tajemnic. Często w swoich obrazach używali symboli ze snów, aby osiągnąć ten efekt.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*