close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

Wyłączniki różnicowoprądowe – jakie są ich rodzaje?

Różnicówka to rodzaj urządzenia zabezpieczającego, które odcina zasilanie elektryczne, gdy wykryje brak równowagi w przepływie prądu. Zainstalowane w domu lub firmie chronią ludzi przed pożarami elektrycznymi i innymi poważnymi obrażeniami.

Główną zaletą wyłączników RCB jest to, że mogą one pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się pożarów elektrycznych z jednej części instalacji do drugiej, co oznacza mniejsze koszty szkód dla właścicieli nieruchomości.

Wyłączniki różnicowoprądowe występują w trzech głównych formach:

Wyłączniki różnicowoprądowe (GFCI) 

Chronią przed porażeniem prądem elektrycznym poprzez wyłączenie zasilania, jeśli wykryją nawet niewielką ilość prądu upływu pomiędzy urządzeniem a ziemią. Są one wymagane w łazienkach i kuchniach, gdzie występuje woda, a także w zewnętrznych gniazdkach w pobliżu zbiorników wodnych.

Przerywacze łuku elektrycznego (AFCI) 

Chronią przed porażeniem prądem elektrycznym poprzez wyłączenie zasilania, jeśli wykryją łuk elektryczny – wysokotemperaturową iskrę spowodowaną przez luźne połączenia – na gorącym przewodzie. AFCI są wymagane w sypialniach w domach z więcej niż jedną kondygnacją; sypialnie są uważane za bardziej niebezpieczne, ponieważ są często używane do spania i nie mają zbyt wielu mebli, które mogłyby powstrzymać ogień lub zablokować dym. Są one również wymagane w kuchniach z urządzeniami gazowymi (takimi jak kuchenki).

Wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) 

Są podobne do GFCI, ale służą do wykrywania prądów przetężeniowych, a nie tylko prądów upływowych czy łuków elektrycznych.

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

2 × 5 =

Story Page