W jaki sposób montuje się oświetlenie ledowe?

W jaki sposób montuje się oświetlenie ledowe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podświetlone kominki, krawędzie półek czy spody szafek kuchennych są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w nowo urządzanych mieszkaniach. Te nowoczesne oświetlenie nie tylko modnie wygląda, ale także jest bardzo ergonomiczne – dioda ledowa, która daje praktycznie tyle samo światła, co żarówka o mocy 100 W, zużywa jej o wiele mniej. Poza mniejszym poborem mocy takie oświetlenie pozwala tworzyć różne kompozycje i bawić się kolorami, co z pewnością doda oryginalności niejednemu pomieszczeniu.

Montaż lampek LED krok po kroku

Instalacja takiego oświetlenia nie jest trudna, jednak warto się do niej przyłożyć, by wszystko działało, jak należy. Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie otworu pod zasilacz, który nie powinien być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Zasilacz musi się w nim zmieścić, ale trzeba także pamiętać o tym, że później to miejsce będzie musiało być odpowiednio zasłonięte.

Drugi etap jest związany z przygotowaniem zasilania oraz z przeciągnięciem przewodu. W tej sytuacji trzeba myśleć przyszłościowo i zastanowić się, jak długi będzie pasek ledowy. W przypadku oświetlenia dłuższego niż 3 metry należy zamontować więcej niż jedno źródło energii. Zasilanie trzeba przeciągnąć ze znajdującego się nieopodal gniazdka lub z puszki rozdzielczej. Kabel zasilający należy odpowiednio przeciągnąć, a następnie właściwie połączyć z pomocą tak zwanej kostki, do której następnie podpina się odpowiedni zasilacz. Do ukrycia wnęki najlepiej wykorzystać maskownicę, przez którą trzeba przeciągnąć koniec przewodu.

Kolejnym krokiem, związanym już bezpośrednio z instalacją diod, jest przygotowanie odpowiedniego paska. Taki produkt odmierza się, a następnie przycina w miejscach oznaczonych symbolem nożyczek. Po uzyskaniu paska o właściwej długości trzeba zlutować kable i połączyć je z zasilaniem. Gdy łączy się pasek LED z przewodem zasilającym, trzeba zwracać uwagę na biegunowość – przy nieprawidłowym złączeniu diody nie będą świecić. Warto zrobić test, przy którym sprawdza się działanie diod, dopiero później można przejść do ostatecznych działań.

Gdy diody świecą prawidłowo, to pozostaje tylko usunąć papier z paska ledowego, a klejącą warstwę przykleić w wybranym miejscu. Dobra lokalizacja lampek sprawi, że pasek LED nie będzie praktycznie widoczny – warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu oświetlenia. Prawidłowa instalacja zagwarantuje nie tylko ładny i estetyczny wygląd, ale także bezpieczeństwo, dlatego też należy przykładać do niej szczególną uwagę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*