W czym biegać jesienią?

W czym biegać jesienią?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień należy do mocno nielubianych pór roku, gdyż pogoda nie sprzyja zwykle przebywaniu na zewnątrz. Panujące warunki negatywnie oddziałują też na nasze samopoczucie. W praktyce jednak okazuje się to bardzo dobry czas na bieganie i nie bez przyczyny właśnie w ostatnich miesiącach roku często obywa się wiele profesjonalnych biegów czy maratonów. Nie należy zatem rezygnować z tej formy aktywności, lecz trzeba pamiętać o tym, by właściwie się ubrać. 

Dlaczego warto biegać jesienią? 

Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak często mówi się o tym, że jesień to idealna pora roku nawet do rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem. Przede wszystkim jest to swego rodzaju sposób na radzenie sobie z przygnębieniem, które dopada nas często w tym okresie. Na dworze czeka nas coraz mniej słońca, temperatury spadają, a organizm reaguje na to zniechęceniem oraz brakiem energii. Biegając, uwalniamy po jakimś czasie endorfiny odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Jest to również odcięcie się od codziennych problemów i metoda na rozładowanie stresu, więc całościowo będzie to pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Ważne są też aspekty fizyczne – gdy robi się chłodniej to niejako automatycznie sięgamy po większe ilości jedzenia, więc aktywność pozwala zapobiegać odkładaniu się zbędnych kilogramów. Co ciekawe, biegając w chłodniejsze dni w warunkach plenerowych, regulujemy również pracę układu odpornościowego, wysyłając mu bodźce do wytwarzania komórek obronnych. Pozwala to potem uniknąć chorób i przeziębień dopadających wiele osób. By tak było, trzeba jednak odpowiednio zabezpieczyć organizm podczas samej aktywności, sięgając po właściwe ubrania. 

Ubiór „na cebulkę” 

Podstawową zasadą względem stroju biegacza na jesień czy potem zimę jest to by założyć kilka, lecz cieńszych warstw, zamiast dwóch, ale bardzo grubych ubrań. Warto rozpocząć od odzieży termicznej, która dobrze przylega i odprowadza pot od ciała, co pozwala uniknąć zarówno przegrzania, jak i wychłodzenia organizmu. Kolejną warstwą może być bluza biegowa lub w bardzo chłodne dni cienki polar – trzeba jednak zwracać uwagę na to, by były to materiały „oddychające”, by nie przesadzić ze swoim ubiorem. Rozwiązaniem jest również cienka kurtka, najczęściej przy bieganiu wykorzystuje się modele wiatrowe.

Warto skupić się także na tym by takie wierzchnie okrycie miało właściwości przeciwdeszczowe, gdyż jednym z zagrożeń względem aktywności o tej porze roku jest właśnie przemoczenie się, które z dużą dozą prawdopodobieństwa doprowadzi nas do przeziębienia lub poważniejszej choroby. Dobierając swój strój, trzeba również pamiętać o umiarze – całość powinna być dostosowana tak jakbyśmy się ubierali na temperaturę o kilka stopni wyższą niż jest w rzeczywistości. Podczas rozgrzewki będzie nam wtedy trochę zimno, lecz w trakcie właściwego biegu będziemy się już czuli optymalnie i nie przegrzejemy organizmu. Duży wybór dobrej odzieży do biegania można znaleźć w internecie, np. na https://www.runshop.pl/.  

Ochrona rąk, stóp i głowy

W praktyce bardzo wiele ciepła ucieka z ciała właśnie poprzez kończyny, więc trzeba je odpowiednio chronić. Z tego względu dłonie lepiej zabezpieczyć rękawiczkami, co na pewno podniesie komfort samych ćwiczeń. W tym okresie należy również zapomnieć o krótkich stopkach i wybrać dłuższe oraz grubsze skarpetki. Pamiętajmy przy tym by wybierać modele biegowe, które są wzmocnione w newralgicznych miejscach i lepiej odprowadzają pot.

Bez względu na porę roku ważne jest także obuwie. Powinno być dopasowane do powierzchni po jakiej biegamy, by odpowiednio amortyzować wstrząsy i zabezpieczać stopę oraz odgradzać ją od powierzchni. Warto pomyśleć zatem o sprawdzonych butach Asics, które na pewno dobrze spełnią swoje zadanie. Na jesieni konieczne jest również pilnowanie tego by w domu wysuszyć buty po zakończonym biegu. Kolejną częścią ciała, przez którą może dojść do dużego ubytku ciepła jest głowa, więc w chłodniejsze dni nie można też zapominać o czapce. Nie mogą to być jednak wersje bawełniane, lecz takie z materiałów dobrze odprowadzających pot.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*