Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza – jak je uzyskać?

Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza – jak je uzyskać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obowiązkiem każdego spadkobiercy prawne potwierdzenie nabycia lub odrzucenia spadku. Co prawda przeprowadzenie sprawy spadkowej nie jest obowiązkowe, jednakże potrafi rozwiązać wiele rodzinnych kwestii. W chwili obecnej nie ma konieczności kierowania sprawy na drogę sądową – wystarczy wizyta u notariusza. Rozwiązanie to pozwala szybciej załatwić niezbędne formalności, dlatego też – o ile jest to możliwe – warto skorzystać z tej alternatywy.

Co daje notarialne potwierdzenie nabycia spadku?

Notarialny alt poświadczenia dziedziczenia pod względem prawnym jest tak samo ważny jak decyzja sądu. Decydując się na wizytę w kancelarii notarialnej można jednak liczyć na szybsze uzyskanie pożądanego dokumentu i mniejsze nakłady finansowe. Jeśli spadkodawca pozostawił testament, notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia na podstawie wspomnianego dokumentu. W przypadku braku testamentu o tym, kto ma prawo do dziedziczenia rozstrzygają obowiązujące przepisy. Wyjątek stanowi nabycie spadku na podstawie testamentu szczególnego, np. Sporządzonego w obecności świadków – w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem sądowe potwierdzenie nabycia spadku. Wiele przydatnych informacji w przedmiotowej kwestii można znaleźć w zasobach witryny https://www.adwokat-figzal.pl/sprawy-cywilne/sprawy-spadkowe/.

Zanim notariusz sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia, zobligowany jest do spisania protokołu dziedziczenia, uwzględniając przy tym wszystkie osoby zainteresowane, czyli spadkobierców ustawowych i testamentowych, a także osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne. Jeżeli sporządzenie dokumentu następuje przed upływem sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy, w protokole musi znaleźć się oświadczenia spadkobierców o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*