Sprzęt i programy przydatne do obróbki audio i video

Sprzęt i programy przydatne do obróbki audio i video
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zabierając się do obróbki plików audio oraz video, musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie. W przeciwnym razie będziemy mieli znacznie utrudnione zadanie. Używanie kiepskiej jakości sprzętu przełoży się na gorsze wyniki naszej pracy. Nawet profesjonalista z ogromem doświadczenia, nie będzie w stanie zaprezentować pełni swoich umiejętności, jeśli będzie zmuszony do pracowania z przeciętnymi urządzeniami. Warto poświęcić czas i pieniądze, niezbędne do skompletowania takiego zestawu, który umożliwi nam efektywną obróbkę plików.

Jak wybrać komputer do obróbki audio i video?

Tego typu działania są jednymi z najbardziej wymagających, jeżeli chodzi o użycie komputera. Najczęściej zajmujemy się obróbką plików o dużych rozmiarach. Aby ten proces przebiegał bez zakłóceń, musimy mieć odpowiednio dużą moc obliczeniową. W przeciwnym razie nawet zwykłe zapisywanie danych będzie wysoce czasochłonne, nie wspominając już o samych dodawaniu efektów bądź modyfikowaniu pliku. Szukając właściwej maszyny mamy dwie możliwości.

Możemy zdecydować się na zakup gotowego zestawu. Jest to opcja zalecana dla osób, niemających większego doświadczenia w zakresie działania komputerów. Alternatywnie, możemy podjąć się samodzielnego złożenia zestawu, wybierając poszczególne podzespoły. W ten sposób możemy znacznie zredukować koszty. Jednak będzie to wymagało od nas zainwestowania naszego czasu i energii. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy upewnić się, że nasze wydatki zmieszczą się w ustalonym wcześniej budżecie.

Dobierając do naszego komputera podzespoły, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Procesor powinien być przynajmniej czterordzeniowy. Jest to absolutne minimum, więc warto rozważyć zakup modelu z 8 rdzeniami. Akurat na tej części nie należy oszczędzać, gdyż to ona zadecyduje o ogólnej wydajności całego zestawu. Jeżeli chodzi o pamięć, to 16 lub 32 GB powinno nam wystarczyć, o ile wybierzemy kości pamięci o wysokim taktowaniu. Aby umożliwić obróbkę plików audio i video na profesjonalnym poziomie, niezbędna będzie dobra karta graficzna. Możemy wybrać model z wyższej półki dla graczy albo jedną z odmian specjalnie przygotowanych dla zawodowców.

Jakie oprogramowanie pomoże nam w obróbce?

Gdy posiadamy już wystarczająco silny komputer, musimy jeszcze zdobyć programy do montażu i edycji wideo. Na rynku jest wiele dostępnych rozwiązań, różniących się miedzy sobą oferowanymi funkcjami. Wszystko to sprawa, że bardzo łatwo pogubić się i wybrać taki program, który okaże się niewystarczający do naszej pracy. Dlatego też warto postawić na sprawdzone produkty, cieszące się dużą popularnością. Jednym z nich jest aplikacja avid media composer. Jest on na tyle dobry, że jego zalety zostały docenione przez licznych zawodowców, którzy używali go podczas produkcji wielu znanych filmów. Oferuje on nieliniowe podejście do edytowania plików video, którym w przeszłości zrewolucjonizował branżę.

Do jego zalet należą między innymi natywne wsparcie dla takich formatów jak RED, P2, Quicktime oraz XDCAM. Oferuje również zestaw narzędzi pozwalających dokonywać wysokiej jakości korekcji kolorów. Możliwe jest sprawne usuwanie greenscreena dzięki funkcji SpectraMatte. Osoby tym zainteresowany mogą przesyłać przerobione pliki do różnych serwisów społecznościowych. Oprócz tego warto wspomnieć o zdolności do stabilizowania obrazu oraz o tym, że ta aplikacja obsługuje setki filtrów i pluginów, które mogą przydać się w nasze pracy. Oczywiście program ten posiada o wiele więcej wysoce przydatnych funkcji. Nie bez powodu cieszy się taką renomą w środowisku profesjonalistów.

Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie technologii zwanej PhraseFind. Pozwala ona na dokładne przeszukiwanie ścieżki audio pod kątem występowania określonych wyrazów. Jest to szczególnie przydatne między innymi, gdy chcemy wyłapać słowa niecenzuralne. Z kolei narzędzie FrameFlex daje nam możliwość błyskawicznego kadrowania materiałów o wysokiej rozdzielczości. Będziemy również zarządzać różnymi plikami multimedialnymi w tle. Możliwa jest również współpraca wielu osób w ramach jednego projektu. Wszystko to sprawia, że aplikacja Media Composer należąca do firmy Avid, jest dobrym wyborem dla każdej osoby, która chce się zająć obróbką multimediów.

Co jeszcze może nam się przydać do takiej pracy?

Warto wspomnieć również o urządzeniu zwanym rejestratorem audio, dostępnym na https://www.creativetools.pl/audio/rejestratory-audio.html. Jego zadaniem jest umożliwienie nam uzyskania najwyższej jakości dźwięku. Chodzi o taki, który idealnie synchronizuje się z filmem wideo. Poleganie na zwyczajnych mikrofonach wbudowanych w naszą kamerę niestety nie zapewni takiego rezultatu. Niezbędne jest zaopatrzenie się w dodatkowy sprzęt. W przypadku aparatu filmującego główny nacisk kładzie się na dobrą jakość obrazu, a kwestia dźwięku zostaje zaniedbana. Wybierając dobry rejestrator dźwiękowy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy daje nam możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu oraz to, jakie posiada wejście. Typ XLR pozwoli nam wyeliminować niechciane szumy oraz zakłócenia, znacznie podnosząc jakość nagrywanego dźwięku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*