Ładowanie akumulatora prostownikiem – jak robić to poprawnie?

Ładowanie akumulatora prostownikiem – jak robić to poprawnie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Potrzeba dodatkowego załadowania akumulatora pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada. Aczkolwiek trudność z odpaleniem auta może pojawić się nie tylko zimą. W tym celu wykorzystuje się urządzenie nazywane prostownikiem, które służy do ładowania akumulatorów zmieniając napięcie przemienne na stałe.

Jak podłączyć akumulator do ładowania?

Ładowanie akumulatora przy użyciu prostownika wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Jeśli niewłaściwie podłączymy do siebie te dwa urządzenia może grozić to nawet wybuchem. W trakcie ładowania akumulator dodatkowo wytwarza wybuchowy wodór, dlatego ładowanie musi odbywać się z dala od źródła ognia. Przed rozpoczęciem tego procesu należy wyjąć ostrożnie akumulator. Ładowarkę należy odłączyć od prądu i zdjąć zaciski, które znajdują się przy baterii. Następnie do akumulatora należy podpiąć klemy prostownika. Czerwony zacisk z symbolem plusa należy umieścić na czerwonym biegunie, a czarny z symbolem minusa na ujemnym. Po takim poprawnym połączeniu obu tych urządzeń można wpiąć ładowarkę do źródła zasilania. Czas ładowania zależy przede wszystkim od wielkości akumulatora i wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin.

Wybierając prostownik trzeba zdecydować się jedynie na sprawdzone i bezpieczne urządzenia, które można znaleźć np. na stronie https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/prostownik-ladowarka-victron-centaur-12v-20a-p-3116.html. Nowoczesne modele prostowników samodzielnie kontrolują proces ładowania i odłączają akumulator, gdy jest w pełni naładowany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*