close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

Problemy z przyznaniem zasiłku – jak można się od tego odwołać?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako organ rentowy, decyduje o przyznaniu na wniosek ubezpieczonego renty, emerytury czy świadczeń zdrowotnych w postaci zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego. Często dochodzi do sytuacji, w której ZUS uznaje powody do przyznania zasiłku jako niewystarczające lub podważa zasadność złożenia wniosku – skutkuje to wydaniem decyzji odmownej. Jakie prawa przysługują w takiej sytuacji ubezpieczonemu? Jak skutecznie odwołać się od decyzji organu rentowego i kto może pomóc nam na każdym etapie postępowania odwoławczego? Sprawdźmy. 

Odwołanie od decyzji ZUS – o czym należy pamiętać w trakcie poszczególnych etapów postępowania?

Od niekorzystnej dla nas decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych możemy odwołać się na piśmie lub też w formie ustnej we właściwej dla naszej sprawy jednostce ZUS. Od momentu otrzymania pisma, ubezpieczony ma na to 30 dni. ZUS ma obowiązek rozpatrzenia naszego zażalenia, a w przypadku utrzymania w mocy swojej negatywnej opinii, skierować sprawę na wokandę sądową, do rozstrzygającego spór sądu pierwszej instancji (sąd pracy). Jeśli i ta droga okaże się niewystarczająca, ubezpieczonemu przysługuje prawo do apelacji. Należy pamiętać, że nasze zażalenie musi być odpowiednio mocno umotywowane. Mamy także prawo wnioskować o opinię biegłego. Skargę na decyzję organu rentowego warto sporządzić z pomocą specjalizującego się w prawie pracy i ubezpieczeń adwokata. Doświadczony prawnik będzie skutecznie reprezentował nasze interesy na dalszych etapach postępowania. Jeśli nasza sprawa toczy się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na terenie województwa śląskiego warto skorzystać z usług rekomendowanej kancelarii, którą znajdziemy pod adresem https://www.adwokatpolacik.pl/43,56,prawnik-zus-katowice.html.

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

4 × pięć =

Story Page