Peleciarka, zamiennie określana granulatorem, to urządzenie, które pozwala wytworzyć biopaliwo. Ten proces polega na sprasowaniu materiału, co odbywa się dzięki odpowiednio wysokiemu ciśnieniu. Do pozyskania pelletu używa się kilku rodzajów biomasy, w tym: słomy, MDF, drewna, miskanta, gałęzi drzew owocowych, drewna palonego czy wytłoków z trzciny cukrowej. Urządzenie zmniejsza znajdującą się w niej biomasę, w wyniku czego powstają walce o odpowiedniej wielkości. Aby proces przebiegł prawidłowo, konieczne jest właściwe przygotowanie surowca.
Praca granulatora składa się z kilku etapów. Przed umieszczeniem biomasy w urządzeniu, należy usunąć brud i ją osuszyć. W dalszej kolejności rozdrobnić, przesiać i oczyścić z różnego rodzaju zanieczyszczeń mineralnych. Dopiero wtedy materiał można włożyć do granulatora i poddać dalszej obróbce.
Procedura prasowania zaczyna się w dozowniku, który zamienia substrat w matrycę z dość dużą ilość kanałów przelotowych. Zawartość rolek prasujących powoduje wtłaczanie biomasy. Pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury, materiał zostaje zagęszczony i uzyskuje odpowiednią lepkość.
W kolejnym etapie następuje ujednolicenie długości pelletu za pomocą noży obcinających. Ostatnim procesem jest schłodzenie granulatu do odpowiedniej temperatury.
Jakość pozyskanego pelletu zależy przede wszystkim od wydajności urządzenia, dlatego warto odwiedzić stronę internetową https://peletto.pl/peleciarki-granulatory/, ponieważ znajdziemy tam tylko wysokiej klasy maszyny.