Na jakie aspekty zwrócić uwagę, dobierając opony do naszego pojazdu?

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, dobierając opony do naszego pojazdu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony są istotnym elementem samochodu. Pomagają kontrolować pojazd i chronią przed zagrożeniami na drodze. Ale poza tym opony są również odpowiedzialne za to, aby samochód wyglądał doskonale.

Nie jest tajemnicą, że opony odgrywają dużą rolę w ogólnych osiągach pojazdu, ale są też inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowych. Opony powinny mieć kilka podstawowych cech, które poprawią wrażenia z jazdy, a także sprawią, że one same będą trwalsze. Oto niektóre z tych cech:

Żywotność bieżnika

Żywotność bieżnika określa, jak długo można jeździć na oponie, zanim konieczna będzie jej wymiana lub naprawa. Na żywotność bieżnika wpływa kilka czynników, w tym prędkość jazdy i obciążenie opony. Na przykład jazda z dużą prędkością na długich dystansach z w pełni załadowaną przyczepą z tyłu spowoduje dłuższe zużycie bieżnika niż jazda z prędkością autostradową z jednym pasażerem w samochodzie.

Wzór bieżnika 

Wzory bieżnika są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, od głębokich bieżników po płytkie. Zadaniem wzoru bieżnika jest zapewnienie trakcji na różnych nawierzchniach.

Głębokość bieżnika 

Opony o głębokim bieżniku są trwalsze niż te o płytkim, ponieważ lepiej opierają się zużyciu spowodowanemu przez kamienie, patyki, błoto i inne zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić mieszankę gumową.

Konstrukcja ścian bocznych

Szersze ściany boczne opon do samochodów ciężarowych i SUV-ów zapewniają lepszą stabilność przy dużych obciążeniach i poprawiają trakcję na nierównych nawierzchniach, takich jak drogi szutrowe lub szlaki terenowe.

Trakcja

Kiedy myślimy o trakcji, zazwyczaj zastanawiamy się, jak dobrze nasze opony trzymają się nawierzchni drogi podczas jazdy w złych warunkach pogodowych (np. na śniegu).

W celu wybrania jak najlepszych opon, warto polegać na oponach marki Dębica, które charakteryzują się solidnym wykonaniem i właściwościami z najwyższej półki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*