Monitor gamingowy – jakie cechy powinien spełniać

Monitor gamingowy – jakie cechy powinien spełniać
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W naszym kraju żyje wiele osób, które namiętnie grają w gry komputerowe (amatorsko lub zawodowo). Jednym z kluczowych elementów mających wpływ na komfort rozgrywki jest w tym przypadku monitor. Powinien on charakteryzować się określonymi parametrami technicznymi, w tym zwłaszcza odpowiednią przekątną ekranu. Za najbardziej uniwersalne uznawane są powszechnie modele o przekątnej 32 cale, dostępne m.in. w asortymencie poszczególnego sklepu internetowego https://avpoint.pl/monitory-32-cale.

Czas reakcji odgrywa szczególną rolę

Oprócz przekątnej, kolejnym niezwykle ważnym parametrem monitora gamingowego jest bez wątpienia jego rozdzielczość. Absolutne minimum to Ful HD (1920×1080 pikseli) połączone z proporcją ekranu 16:9. Alternatywę dla maksymalnie wymagających użytkowników stanowi rozdzielczość 4K, zapewniająca znakomitą jakość wyświetlanego obrazu (świetny kontrast, wysoki poziom jasności itp.). Bardzo duże znaczenie ma również czas reakcji, ponieważ przekłada się bezpośrednio na płynność rozgrywki (brak uciążliwych lagów i przestojów). Nie może on pod żadnym pozorem przekraczać pięciu milisekund. Oto pozostałe wyjątkowo istotne elementy:

– rodzaj zastosowanej matrycy – najlepiej IPS (matowa), ewentualnie TN lub VA,

– opóźnienie wejścia (tzw. Input Lag) – pożądana wartość to między 15 a 40 ms,

– częstotliwość odświeżania matrycy – 144 Hz w zupełności wystarczy (przy mniej wymagających grach sprawdzi się 120 Hz),

– złącza – niezbędne jest głównie HDMI, ale przyda się też Display Port,

– technologia synchronizacji obrazu – G-Sync albo FreeSync (w zależności od posiadanej karty graficznej),

– tryb HDR, cienkie ramki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*