W szkołach zajmujących się prowadzeniem kursów szycia zwykle nie ma reguł kto może uczestniczyć w zajęciach, a kto nie. Liczy się chęć nauki, zapał do pracy oraz naturalne predyspozycje, które ułatwiają przyswajanie tematu. Na kursach szycia dla początkujących doświadczeni projektanci lub zawodowe krawcowe najpierw przekazują swoją wiedzę (najczęściej w formie wykładów), a później krok po kroku uczą podstaw szycia, przerabiania strojów oraz projektowania własnych ubrań. Kursy krawieckie dobrze przygotowują uczestników do pracy w zawodzie lub do otworzenia profesjonalnego zakładu. Są też niezastąpione jeżeli chodzi o naukę podstaw.
Warto zwrócić uwagę, że szkolenie w zakresie krawiectwa jest czasochłonne i obejmuje kilka etapów. Pierwszy z nich składa się z teorii oraz podstawowej obsługi maszyn. W tym okresie na kursach krawieckich uczestnicy uczą się prawidłowego pobierania miary, przygotowywania wykrojów, dobierania tkanin oraz prostych przeróbek istniejącej już odzieży. Nabywają niezbędną wiedzę w zakresie materiałoznawstwa, rodzajów szwów, wykończenia materiałów, przeróbek odzieży oraz wszywania zamków, guzików itp.
Kolejne etapy kursów są przeznaczone dla osób, które potrafią posługiwać się maszyną do szycia, a pojęcie krawiectwa nie jest im obce. Wtedy stawia się nacisk na praktykę, a nie na teorię. Im bardziej zaawansowane szkolenie tym trudniejsza praktyka i bardziej skomplikowane zadania do wykonania (np. projektowanie własnej odzieży, praca na manekinach, szycie skomplikowanych wzorów). Po ukończonym kursie uczestnicy otrzymują zaświadczenia lub certyfikaty, które informują na jakim etapie znajduje się dana osoba.