Klej jest substancją chemiczną, która trwale łączy powierzchnię różnych przedmiotów papierowych, drewnianych, ceramicznych, szklanych i wielu innych. Kleje używane są przez ludzi na różne sposoby. Już w przedszkolu dzieci posługują się klejem podczas zajęć plastycznych. Klej biurowy albo też szkolny znajduje się prawie zawsze pod ręką uczniów, urzędników i pracowników przeróżnych branż. Oczywiście są także kleje specjalistyczne, a na sposobie i celu ich wykorzystywania trzeba się znać. Innym klejem posługuje się introligator, innym szewc, a jeszcze innym stolarz. Wszystko zależy przede wszystkim od tego jakie przedmioty chcemy ze sobą połączyć, a dokładniej z czego te przedmioty są wykonane. Klej który bez problemu będzie nadawał się do papierowych kartek na pewno okaże się za słaby do drewna albo do plastiku.
Do łączenia przedmiotów z tworzyw sztucznych przydadzą się kleje rozpuszczalnikowe. Natomiast do metalu albo szkła lepsze będą te, do których zastosowano polimerową żywicę. Kleje mieszane czyli takie które powstają (jak sama nazwa wskazuje) poprzez wymieszanie żywicy z rozpuszczalnikiem są używane najczęściej do gumy, papieru albo skór.
Inny podział można zastosować wyróżniając kleje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe są wrażliwe na wilgotność, dlatego jeśli łączymy przedmioty narażone na przykład deszcz powinniśmy użyć kleju dwuskładnikowego, który zawiera specjalny utwardzacz.
Można jeszcze też rozróżniać kleje naturalne czyli pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, albo (co zdarza się nieporównanie częściej) kleje syntetyczne. I tak na przykład epoksydowym połączycie ceramikę albo metal, aminowym drewno, poliuretanowym tworzywa i skórę. Są jeszcze kleje ftalowe, poliwinylowe, poliakrylowe i silikonowe. Te ostatnie przydają się zwłaszcza wtedy, gdy szykujemy coś na tęgie mrozy. Są one bowiem odporne nawet na – 50 stopni Celsjusza. O niektórych bardziej specjalistycznych zastosowaniach kleju można poczytać na przykład na witrynie http://www.violetta-grafik.pl.