Jak walczyć z pojawiającymi się atakami nerwicy?

Jak walczyć z pojawiającymi się atakami nerwicy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nerwica lękowa jest zaburzeniem bardzo mocno utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Towarzyszące jej ataki paniki mogą być niezwykle traumatycznym doświadczeniem. Objawiają się one narastającym uczuciem niepokoju i lęku, przyspieszonym oddechem, nienaturalnie szybką pracą serca, zwiększoną potliwością i poczuciem odrealnienia. Osoba doświadczająca tego stanu ma wrażenie, że za chwilę umrze, wpadnie w obłęd albo dostanie zawału lub udaru. W sytuacji powtarzających się ataków nerwicy najlepszą pomocą jest terapia, podczas której można nauczyć się panowania nad lękiem i zidentyfikować jego przyczyny.

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczna metoda walki z atakami paniki

W niektórych sytuacjach pomocne w walce z nerwicą może być zakończenie stresującego etapu w życiu lub większa ilość odpoczynku na co dzień. Często jednak problem jest jeszcze głębszy i wymaga sięgnięcia po fachową pomoc. Powtarzające się ataki nerwicy mogą prowadzić do unikania sytuacji wyzwalających lęk – społecznych, zawodowych, związanych z konkretnymi ludźmi lub miejscami.

W gabinecie psychoterapeuty pacjent może przyjrzeć się swojemu problemowi, zaakceptować to, że zaistniał i podjąć skuteczną walkę z nim. Pozwala to z czasem nie tylko wyeliminować napady, ale też usunąć lęk antycypacyjny, czyli tak zwany lęk przed kolejnym atakiem. W cięższych przypadkach uzupełniającym wsparciem może być czasowe zastosowanie farmakoterapii. Ważne jest także odkrycie, jakie cechy osobowości i okoliczności życiowe wyzwoliły problem. Pomoże to w ograniczeniu czynników, które mogłyby spowodować w przyszłości ewentualny nawrót napadów paniki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*