Przewóz towarów o normalnych gabarytach może odbywać się praktycznie po każdej drodze. Wykorzystuje się też do tego celu normalne samochody, takie jak pojazdy dostawcze, ciężarówki solo bądź z przyczepą, albo ciągnik siodłowy z naczepą. Problem pojawia się natomiast wtedy, gdy jest konieczność przewozu ładunku, którego wymiary wykraczają poza normy. Wtedy organizuje się tak zwany transport nadgabarytowy, który może poruszać się tylko w ściśle określonych warunkach. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Jeśli jeździmy głównie za dnia, być może nigdy nie widzieliśmy na własne oczy pojazdu nadgabarytowego. Przewozy tego typu są bowiem prowadzone głównie w nocy, ze względu na niższe natężenie ruchu. Jeśli ładunek jest bardzo szeroki, stosuje się przyczepy lub naczepy zajmujące więcej niż jeden pas jezdni. Próba przejazdu takiego zestawu w dzień skończyłaby się całkowitym zablokowaniem danej drogi. Zdarza się nawet, że ulice muszą być chwilowo zamknięte dla ruchu, by przejazd mógł odbyć się bezpiecznie.
Na rynku istnieje pewna grupa pojazdów, które są specjalnie przeznaczone do wykonywania przewozów nadgabarytowych. Posiadają wzmocnione podwozia i nadwozia, dzięki czemu możliwe jest załadowanie nawet więcej, niż nominalnie dopuszczone przepisami 40 ton dla masy całego zestawu. Nie oznacza to, że ponadnormatywne ładunki nie mogą być przewożone przez auta tradycyjne, na przykład takie: https://www.getruck.eu/samochody-dostawcze. Jeśli są to przedmioty o dużych wymiarach, ale względnie lekkie, bez problemu można wykorzystać zwykłe auta dostawcze.