Przydomowe oczyszczalnie ścieków wykonane na bazie konstrukcji tunelowej cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. Powodem jest niższy koszt takiej inwestycji niż w przypadku oczyszczalni tradycyjnej oraz stosunkowo łatwy montaż.
Aby prawidłowo zainstalować taki rodzaj ogrodowego systemu do oczyszczania i uzdatniania wody i ścieków należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Klasyczna oczyszczalnia tunelowa wykorzystuje konstrukcje tzw. tuneli rozsączających, które muszą być prawidłowo umieszczone w ziemi, żeby działać optymalnie. Ten specjalistyczny system drenażowy umożliwia odpływ oczyszczonych ścieków prosto do gruntu, co nie wymaga od właściciela domu dodatkowego zamawiania szambiarek do wywozu nieczystości. Sam montaż można wykonać samodzielnie, aczkolwiek specjaliści z firm sprzedających takie urządzenia, jak np. https://www.sklep-instalgrunt.pl/ zalecają skorzystanie z pomocy fachowców.
Oczyszczalnia tunelowa składa się z kilku różnych części i osobno prowadzonych tuneli łączących dom z częścią ogrodową. Ich niewłaściwe połączenie może doprowadzić do rozszczelnienia się instalacji i przeciekania ścieków do gruntu lub nawet do mieszkania. Ważnym punktem przy montażu takiego systemu jest także odpowiednie wypoziomowanie tuneli i rur do nich prowadzących tak, żeby ścieki spływające tu z domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej miały swobodny spływ do oczyszczalni i nie utknęły podczas przemieszczania się do oczyszczalni.