Zgodnie z polskim przepisami ścieki powstające w gospodarstwie domowym powinny trafić do kanalizacji zbiorczej, jeżeli taka występuje. Jeśli jednak dom został wybudowany w miejscu, gdzie tego rodzaju infrastruktura jeszcze nie powstała, konieczne będzie zastosowanie alternatywnego rozwiązania. Może nim być bezodpływowy zbiornik na nieczystości, czyli szambo. Najczęściej wykonywany jest z betonu lub tworzyw sztucznych. Zarówno jeden, jak i drugi materiał ma swoje zalety oraz wady.
Plastikowe są dostępne na http://www.eko-lux.com/zbiorniki-na-szambo. W przypadku zapełnienia zbiornika na szambo właściciel nieruchomości musi wezwać służby komunalne, które przy użyciu wozu asenizacyjnego wypompowują całą zawartość. W przypadku zbiorników dwukomorowych istnieje możliwość odprowadzenia częściowo oczyszczonych płynnych ścieków do gruntu, za pomocą systemu drenów.
W związku z tym, że użytkowanie szamba jest dosyć kosztowne i uciążliwe, warto pomyśleć o zainwestowaniu we własną oczyszczalnię ścieków. Chociaż taka inwestycja jest stosunkowo droga, zwraca się po kilkunastu latach. Szczególnie dużą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków w Małopolsce. Sposób ich działania jest bardzo prosty. Nieczystości powstające w gospodarstwie domowym trafiają do zakopanego w ziemi osadnika gnilnego, gdzie następuje ich wstępne oczyszczenie w warunkach beztlenowych.
Po wstępnym oczyszczeniu rozpoczyna się drugi etap – ścieki trafiają systemem drenów rozsączających do odpowiednio przygotowanego gruntu, w którym ulegają całkowitemu oczyszczeniu wskutek działania procesów chemicznych, fizycznych oraz biologicznych. W przypadku oczyszczalni ze złożem biologicznym ścieki trafiają do drugiego zbiornika, gdzie zostają zneutralizowane przez bakterie tlenowe. Możliwe jest także zastosowanie filtra gruntowo-roślinnego, w którym proces oczyszczania odbywa się przy użyciu specjalnie posadzonych trzcin.