close
Gorące wiadomości

Kuchnie świata cechuje ogromna różnorodność. Związana jest ona z klimatem,...więcej Współczesny rynek odzieżowy i tekstylny charakteryzuje duża konkurencja. Jes...więcej Śnieżnobiałe i piękne zęby to marzenie niejednej osoby, jednak samo szczotk...więcej Kocioł kondensacyjny – nowoczesne rozwiązanie grzewcze Kocioł kondensac...więcej Kultura hip-hop na przestrzeni ostatnich lat rozwinęła się w zastraszającym ...więcej

Czym są czynniki chłodnicze i w ramach czego się je stosuje?

Czynniki chłodnicze są stosowane w systemach chłodniczych i klimatyzacyjnych do usuwania ciepła z wnętrza budynków, pojazdów i innych zamkniętych pomieszczeń. Niektóre rodzaje czynników chłodniczych są także stosowane w aerozolach, np. w puszkach z aerozolem, oraz w rozpuszczalnikach, np. w rozcieńczalnikach do farb. Umożliwiają one przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego i mogą być stosowane zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania.

Czynniki chłodnicze są wykorzystywane głównie w zastosowaniach przemysłowych, takich jak chłodziarki, zamrażarki i maszyny do lodu. Stosuje się je jednak również w budynkach mieszkalnych i komercyjnych do ogrzewania i chłodzenia. Taki czynnik klimatyzacji znajduje się także w systemach HVAC do użytku domowego.

Istnieją cztery główne typy czynników chłodniczych

1. Chlorofluorowęglowodory (CFC). Zostały one zakazane w 1996 r., ponieważ niszczą warstwę ozonową.

2. Wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC). HCFC zastąpiły CFC, gdy zostały zakazane. Są one mniej szkodliwe dla warstwy ozonowej niż CFC, ale i one są nadal wycofywane z użycia.

3. Metan (R-410A). Jest to najpowszechniej stosowany obecnie czynnik chłodniczy, ale również podlega zakazowi ze względu na jego wpływ na zmiany klimatyczne.

4. Wodór (R-600a). Wykazano, że R-600a jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, ale wciąż jest w fazie rozwoju i nie został jeszcze powszechnie przyjęty przez producentów.

Brak Komentarzy

Zostaw odpowiedź

Opublikuj komentarz
Podpis
Adres e-mail

trzynaście + piętnaście =

Story Page