Czy parkiet do salonu to dobry pomysł?

Czy parkiet do salonu to dobry pomysł?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej zdarza się, że tradycyjny parkiet jest wypierany przez nowoczesne panele. Mimo iż te drugie są tańsze i łatwiejsze w montażu, to trwałością i wysoką klasą wykonania daleko im do drewnianej podłogi. Czy więc warto położyć parkiet w domu, szczególnie w takim pomieszczeniu jak salon?

Jakie są główne zalety parkietu?

Pierwszą i największą zaletą parkietu jest jego nadzwyczajna trwałość i odporność na uszkodzenia. Szczególną wytrzymałością na zarysowania odznaczają się podłogi wykonane z drewna drzew liściastych, takich jak buk, dąb czy jesion. To właśnie w parkiet z tych rodzajów drewna warto zainwestować wybierając podłogę do salonu. Jest to w końcu serce całego domu, w którym najczęściej przebywają domownicy i gdzie toczy się większość codziennych wydarzeń. Kolejną zaletą wyboru drewnianej podłogi jest niewyobrażalny komfort akustyczny. Podłoga z litego drewna absorbuje dźwięki w przeciwieństwie do paneli, które – aby robiły to samo – trzeba układać na specjalnych podkładach. Ponadto, parkiety są dobrą izolacją termiczną i mają zdolność regulowania wilgoci w pomieszczeniu. Będzie to szczególna zaleta w przypadku, gdy kuchnia jest otwarta na salon i tworzy z nim jedną, wielką przestrzeń. Występuje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chociażby pleśni na ścianach.

Inwestycja na lata

Drewniana podłoga jest ponadczasowa i może się dobrze prezentować nawet przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Umożliwia to proces cyklinowania, który polega na ścieraniu wierzchniej warstwy lakieru wraz z niewielkimi zarysowaniami i przebarwieniami. Jeżeli owa wierzchnia warstwa jest wystarczająco gruba, proces można powtórzyć kilkukrotnie. Pomimo wysokiej ceny drewnianej podłogi, warto w nią zainwestować. Nie tylko będzie się zawsze elegancko prezentowała, lecz także posłuży domownikom przez długi czas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*