Czy boks jest bezpieczny?

Czy boks jest bezpieczny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Korzyści z trenowania boksu

Praktycznie w każdej dyscyplinie sportu istnieje ryzyko występowania kontuzji i urazów. Poziom tego ryzyka uzależniony jest od rodzaju uprawianego sportu i stosowanych zabezpieczeń. Za najbardziej urazowe uznaje się sporty walki, takie jak boks. Okazuje się jednak, że przy odpowiednim zabezpieczeniu dyscyplina ta może być bezpieczna. Każdy zawodnik wychodzący na ring powinien pamiętać o założeniu na głowę kasku.

W kaskach trenują zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Do ochrony dłoni i palców służą rękawice bokserskie skórzane. Osoby zaczynające swoją przygodę z tą dyscypliną sportu powinny zdecydować się na miękkie modele, które wyróżniają się dobrym poziomem amortyzacji.

Żeby uniknąć uszkodzenia nadgarstków podczas wyprowadzania ciosów, stosuje się owijki bokserskie kolorowe. Pomagają one usztywnić stawy i chronią je przed urazami mechanicznymi. Bezpieczeństwo bokserów znacząco poprawiają także ochraniacze na zęby.

Powszechne urazy

Pomimo różnego rodzaju zabezpieczeń i ochraniaczy, boks jest sportem walki, dlatego ryzyko występowania kontuzji jest dosyć duże. Zawodnicy walczący w ringu narażeni są przede wszystkim na urazy głowy. Mocne, nokautujące ciosy mogą wywoływać wstrząśnienia mózgu, którym towarzyszą wymioty lub problemy ze wzrokiem. Wśród zawodowców walczących bez kasków ochronnych powszechne są urazy powiek, nosa oraz łuków brwiowych.

Zazwyczaj rozcięcia nie są groźne i nie wymagają interwencji lekarskiej. Podczas przyjmowania silnych ciosów na brzuch może dojść do uszkodzenia śledziony. Chociaż uraz taki zdarza się rzadko, ryzyka jego wystąpienia nie można wykluczyć. Zawodnik skaczący na ringu, podobnie jak siatkarz, czy futbolista jest narażony na zwichnięcia lub skręcenia stawów skokowych. Urazy te, choć bolesne nie są zwykle groźne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*